Изпращаме ви необходимата информация относно изборите на 7 Юни 2009г., както следва:
Българските граждани, които желаят да гласуват на 7 юни 2009г. за избиране на членове на Европейския парламент от Р.България следва да заявят това не по късно от 20 дни преди изборния ден, т.е. до 17 май 2009г., в писмена форма, чрез саморъчно подписано заявление, подадено лично, чрез писмо или в електронна форма /сканирано, така, че да се вижда подписът/, до посолството на Република България в Кралство Белгия. В заявлението избирателят посочва: трите си имена по паспорт/военна карта, ЕГН, адрес на пребиваване в съответната държава, постоянен адрес в Република България и декларира, че отговаря на условията на чл. 4, ал.1 от Закона за избиране на членове на Европейския парламент от Р. България (ЗИЧЕПРБ), а именно: че е живял постоянно най-малко през последните три месеца в Р.България или в друга държава-членка на Европейския съюз, не е поставен под запрещение, нито изтърпява наказание лишаване от свобода ( образец №1).
Заявлението се изпраща до посолството на Р.България в Брюксел, както следва:
На пощенски адрес :
Ambassade de Bulgarie
58, avenue Hamoir, 1180 Bruxelles
На факсовете на посолството : 02/375 84 94, 02/375 53 82
На E-mail : embassy@bulgaria.be.
Формуляр на заявлението ще може да се свали от Интернет страницата на посолството – www.bulgaria.be. По искане на избирателите е възможно посолството да изпрати този формуляр по пощата на посочен от тях адрес или по факс.
Записалите се да гласуват в чужбина се заличават от избирателните списъци за гласуване в Република България и не могат да бъдат дописвани в избирателните списъци в страната в изборния ден.
Избирател, които не е включен в избирателния списък, изготвен от посолството въз основа на подадените заявления, в изборния ден се вписва в списъка от Секционната избирателна комисия (СИК) след представяне на документ за самоличност и попълване на декларация по образец, че е живял постоянно най-малко през последните три месеца в Република България или в друга държава-членка на Европейския съюз и не е гласувал в същите избори за Европейски парламент (образец № 2).
Ред за гласуване:
Гласуването се провежда в изборния ден от 06,00 ч. до 19,00 ч. в посолството на Република България на адрес : 58, avenue Hamoir, 1180 Bruxelles.
Избирателите, гласуващи в чужбина, удостоверяват самоличността си с валиден паспорт или военна карта за самоличност. В случай на изтекъл срок на валидност на паспорта, може да се гласува с паспорт и удостоверение, издадено от дипломатическо или консулско представителство, че избирателят е подал заявление за издаване на нов паспорт. При гласуването освен паспорта, избирателят представя и декларация по чл. 46, ал. 13 (образец 3)
В чужбина, българските граждани не могат да гласуват с лични карти!
Председателят или упълномощен член на комисията, сверява данните от паспорта на избирателя с тези от избирателния списък и го допуска до гласуване, след вписване в избирателния списък на вида и номера на документа за самоличност, като задържа паспорта до полагането на подпис в избирателния списък, след гласуването.
Не се разрешава гласуване извън изборното помещение, внасянето и изнасянето на каквито и да е бюлетини и пликове от избирателите.
Законът забранява избирателят да показва бюлетината си след нейното попълване и преди пускането на плика в избирателната кутия. При нарушаване на тази забрана, комисията незабавно обявява бюлетината за недействителна и отбелязва това обстоятелство в избирателния списък.
В изборното помещение не се допускат лица с поведение, накърняващо добрите нрави, както и лица, носещи предмети, опасни за живота и здравето на гражданите. Въоръжени лица също не се допускат в изборното помещение.
Избирателите гласуват до 19,00 ч. Когато в 19,00 ч. пред изборното помещение има негласували избиратели, председателят и секретарят на комисията установяват техния брой и самоличност. Избирателите предават документите си за самоличност на комисията и само те се допускат до гласуване след 19.00 ч.
За допълнителна информация по въпроси касаещи изборите:
Tелефон на посолството – 02/ 374 59 63.
Интернет страницата на посолството – www.bulgaria.be (информацията за изборите все още на е публикувана на страницата. Там ще бъдат поставяни и всички други съобщения за изборите на 7 юни 2009г. ).
Приложено ви изпращам образци от утвърдените заявления и декларация.
Ще ви бъдем благодарни да препратите горната информация на ваши познати, български граждани, с цел повече наши сънародници да се запознаят с условията за гласуване.
Очакваме вашето заявление!
С уважение,
ААнгелов (Зав. Консулска служба)
Ето какво намерих след 10 секунди търсене в гугъл:
Имаше ли го това, когато ти си звънял телефони? Ако не, напълно възможно е ти да си предизвикал публикацията, за което те поздравявам.
@Ивайло Е. Василев – информацията на тази страница, както и на официалната страница на посолството тук е от вчера или днес. Сигурен съм в това, защото във Вторник вечерта прегледах отново двата сайта. Също така тук може да се види запазената страница от Google от 29. Април от 16:28 часа.
Не знам дали клипът ми е бил причината за бързата промяна, но е хубаво, че все пак такава има. Ще се радвам, ако съм помогнал.
Ами някои да знае каде се гласува в Канада
@dan – Няма информация на сайта на Външно, но за най-сигурно пиши на посланик Евгени Стойчев на mailmn@storm.ca или се обади на официалните им телефони – 001-613-789 3215 и 001-613-789 7174 . Във всеки случай би трябвало да има секция в Отава.
Здравейте,
Живея ивън ЕС. Съгласно чл. 4, ал.1 от Закона за избиране на членове на Европейския парламент от Р. България (ЗИЧЕПРБ) пребиваването през последните 3 месеца в ЕС е задължително.
Имам познати от други европейски държави, които нямат подобно безумно условие в техните закони и ще могат да гласуват извън ЕС. Има ли някакво развитие по този въпрос?
Ами всъщност не мисля, че условието е безумно. Напротив – доста смислено е. В Ирландия например е забранено да се гласува за евро-изборите, ако не си в страната. В Германия пък имат закон подобен на нашия, който включва ограничението от 3 месеца. В повечето членки на ЕС има такива ограничения, но разликата е, че при някои е възможно да се гласува през интернет или чрез поща. В Германия примерно не може нито едно от двете, а в Холандия може по пощата или чрез упълномощено лице.
Бояне привет,
Мисля, че е редно да се позовеш на човека, който си е дал труда да компилира тази информация и да изготви ПДФ файла. В случая това е моя милост, но ако беше друг пак би било коректно да го цитираш.
Декларациите могат да се пращат сканирани по мейл или по факс.
По-подробна информация има тук:
Аз съм направил система, с която подписът и данните могат автоматично да се интегрират в pdf-a и той да се прати по мейла на съответното посолство. Повече инфо тук:
Поздрави,
Атанас
Извинявай, но Павел не уточни кой е копира формуляра от Държавен Вестник и го е направил като един документ. Когато писах статията не знаех, че си ти.
Интересува ме къде отиват гласовете от чужбина. На едни предишни избори се бях ровил и май бях прочел, че се разпределят по някакъв сложен пропорционален метод, който така и не разбрах. Тук виждам, че всички гласове накуп отиват в един единствен избирателен окръг. Кой е той сега (за европейските избори и за парламентарните после) и кой беше на предишните избори. В сайта на ЦИК присъстваше ЧУЖБИНА при избирателните окръзи, но само при избирателната активност и без определението „избирателен окръг“ (доколкото си спомням…)
За евроизборите има един мандатен район, така че гласувате за листа и преференциално за кандидат в нея както в БГ, никаква разлика.
За парламентарните избори има две особености:
– В чужбина се гласува само за партии и коалиции без имена на кандидатите, тоест, в чужбина не може да се гласува за независими кандидати!
– Гласовете от чужбина не се разпределят по региони, а се добавят към гласовете за партиите и коалициите от страната.
@kyky – Дам Атанас е прав – при евро-изборите няма значение, защото всичко отива на едно място.
Сега звънях из посолствата ни в Германия и отново същата жена ми се развика по телефона, че я притесняваме с въпроси. Каза, че можело да се гласува само в Бонн, Берлин и Мюнхен! На сайта им пише друго. Утре ще потвърдя с консулството във Франкфурт.
След малко пускам новото ми видео по въпроса.
@dan – otgovora na posolstvoto:
Уважаеми господин Дилов,
Необходимо е да се направи предварителна регистрация за изборите за НС, които ще се проведат през м. юли 2009 г.
Избирателна секция в Отава ще бъде отворена при минимум 100 подадени заявления за гласуване.
Съгласно действащото законодателство, избори за Европарламент няма да се провеждат в Канада.
Към момента не са постъпили указания от България за организирането на изборите за НС.
Очакваме това да стане след изборите за Европарламент на 7 юни 2009 г.
Информация ще можете да получите на тел. 613 789 3523 след 7 юни 2009 г.
С най-добри пожелания,
Посолството – Отава
kakto obicham da kazvam: ‘zaedno mogem poveche’
@deyan – за евроизборите наистина е така – извън ЕС няма да има секции. За парламентарните обаче се организирайте още от сега и като дойде инфото – пускайте заявления. Тогава ще са длъжни да отворят секция.