Отварям темата, защото мисля, че е добре да знаем като купуваме лампи какви да си купим. Може да дискутираме за различните видове лапми, кои то тях са полезни, кои не и защо.
Ще се опитам да кажа най-важните неща, които знам за лампите. Има няколко вида лампи:
1) обикновенна електрическа лампа (eng. incandescent light bulb, ger. Glühlampe)
Трайност: 1,000 часа
Цена: ~1 евро
При нея около 90% процента от енергията си отива във отделяне на топлина и ако е топло там където се използва се налага да се охлажда. Другите 5-10% се използват за произвеждането на светлина.
2) флуоресцентна лампа (eng. fluorescent lamp, ger. Leuchtstofflampen or Energiesparlampe)
Трайност: 10,000 часа (3-10 години)
Цена: ~9 евро
В сравнение с обикновенните лапми, флуоресцентните 20% по-малко ток. Имат различни форми и различни цветове. 25% от енергията използват за произвеждането на светлина. 11 ватова флуоресцентна лапма съответва на 60 ватова обикновенна, 15 на 75, 20 на 100.
Недостатъци спрямо обикновенните лампи:
а) по-скъпи са, но казват, че след 500 часа започват да се отплащат
б) като се вклюват им трябват им 1-2 минути докато засветят с пълна светлина.
в) някои от тях са малко по-големи от обикновенните.
г) повечето от тях не могат да се нагласят колко силно да светят (ger. dimmen)
3) High-intensity discharge lamp (HID lamp) - предимно се използва, където има нужда от много светлина на големи площи, например на улиците.
4) Light-emitting diode lamp (LED) -
за един ват използват повече произвейдат повече светлина отколкото обикновенните, могат да бъдат малки, имат дълъг живот (100,000 часа), могат да имат различни цветове, светят предимно в една посока (т.е. светлината не се разпространява толкожа много както при обикновенните и флуоросцентните лампи). Използват се например при светофари, фенерчета, това са тези малките лампички на телевизора, на компютъра и т.н.
-------------------------
От тези видове лампи, мисля, че от най-голямо значение за нас са обикновенните и флуоресцентните. Затова и тях ще коментирам
Ето тази сметка накратко обяснява, защо флуоресцентните лапми са насметка:
естествено тези 8000 часа са за една единствена лампа. Това г/д като си правя сметката ако тази лампа работи 4 часа на ден означава, че е работела 2000 дни, което прави 5-6 години. Значи тези пари могат да се спестят от една лампа работеща 4 часа на ден за 5-6 години. Което сега като студенти не е нещо кой знае кво, но когато сме във къща с 10 или повече лампи тези пари се спестяват за по-малкото от половин година. С една дума заслужават си, 20% по-малко се плаща в сравнение с обикновенните.
-------------------------
Бях решил, че някога ще си взема флуоресцентни лампи за стаята и днес най-накрая си взех
. Гледах кои са добри и се спрях на OSRAM. В интернет видях за
OSRAM Longlife от немски тестове на Stiftungs Warentest
(1) (2). Отидох в Кауфхоф, понеже бързах и попитах на кой етаж са Leuchtstofflampen, но жената ми каза, че там не продавали такива. После се запътих към Сатурн, там питах за Energiesparlampе, и ми казаха, че са след входа вляво на стената. Май че флуоресцентните лапми са по известни като Energiesparlampе. И там имаше доста обикновенни за по 1,2 евро и имаше и
OSRAM Superstar. Други енергоспестяващи нямаше и затова реших да си взема от тях. Взех две, едната е 24 вата (т.е. 120 вата за обикновенна) за 9 евро, а другата е 16 вата (т.е. 75 обикновенна) за 8 евро. Сложих ги без проблем в стаята и светят нормално
. Вярно е, че като се включват малко бавно загряват, но най-много до 1 минута и съм доволен от светлината. После като видях в интернет забелязах, че модела OSRAM Longlife издържа 5,000 часа повече. В сатурна го нямаше, но може на някои други места да го има.
Купих си лампите не затова да спестявам пари (което си е полезно), но заради глобалното затопляне и заради това, че всеки един от нас е добре да направи нещо по въпроса. Доколкото
разбрах осветление в къщата е само 2% от енргията, която се използва в един дом. Най-много се използва за отопление (76%) и топлата вода е към 12%. Това е немска статистика, за нас не знам колко важи, но горе долу може да ни ориентира.
Мисля, че подмяната на лампите е едно от най-лесните неща, които можем да направим за борбата срещу глобалното затопляне. Най-малкото предимство е, че се плаща по-малко за ток.
Използвани линкове:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lamp_%28electrical_component%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Incandescent_light_bulb
http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_fluorescent_lamp
http://de.wikipedia.org/wiki/Energiesparlampe
http://www.vis.bayern.de/technik/fachinformationen/produktgruppen/computer_elektrowaren/lampen/energiesparlampen.htm
http://de.wikipedia.org/wiki/Energieeinsparung