Готвачи не могат да бъдат наети за месечна заплата под 1 600 лева, не достигат и сервитьори, администратори в хотелите, аниматори и дори спасители на плажа", каза председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) Благой Рагин пред журналисти в курорта Албена.
Завалийките. Те не виждат, че няма да им достигнат туристите, те за готвачи мислят...
If you a baller, nigga I'm a hall of famer
Lion tamer, with two fo'-fifth flamers
Understand, that yo' life's in danger
Didn't your momma, tell you not to talk to strangers
06 Jun 2006 10:48
yurukov Мнения: 1370
Абе не че нещо ама какво очакват тези - нормално е когато искат да прадлагат професионално обслужване да плащат за това като на професионалисти. Не може да очакват да им работят майстори готвачи за жълти стотинки.
Това ми напомня на селата, в които предлагат стаи под наем на чужденци, а нямат елементарни условия като вътрешна баня и тоалетна, например. В такива случаи успяват тези, които инвестират много в началото.
Хотелите на морето се целят много по-високо от това. Не могат да се мерят с испанските, турските и гръдските курорти, ако не предлагат от най-доброто, а не да го удрят на печалбарство.
В новата класация на консултантската агенция, проведена сред 29 държави по света, водещите места се заемат от страните от Източна и Югоизточна Европа.
Цитат:
В дъното на класацията се нареждат скандинавските страни поради традиционно високото данъчно облагане в региона. Там реалното възнаграждение на топ мениджърите е почти наполовина в сравнение с това на лидера в класацията Турция. За сравнение, Дания - на 22-ра със средна заплата на топ мениджмънта от 48 000 евро, а Норвегия е на 25-а позиция. Мениджърите в Норвегия не получават адекватно заплащане, съобразено в високите разходи за живот в страната, посочва Фрост. Компаниите в този регион трябва да преосмислят внимателно системите си на заплащане. В противен случай ще станем свидетели на изтичане на мозъци към страните от Източна Европа. Финландия е на 28 място с 41 000 евро покупателна сила за мениджърите. Швеция е в дъното на таблицата, на 29 място с възнаграждение за топ мениджърите от едва 37 650 евро след приспадане на данъците и отчитането на високия стандарт на живот в страната.
20 Jul 2006 6:37
Makedonski Мнения: 410
понеже и без тва съм почнал с тая вълна, ето и едно проучване на IDG за IT за 2005. с навлизането на HP тази година скока е още по-голям, а Microsoft и Google тепърва ще назначават хора:
http://mapto.nut-factory.com/ITsalary.htm
22 Nov 2006 13:30
Makedonski Мнения: 410
Цитат:
Липсата на достатъчно квалифициран персонал дърпа нагоре заплатите за отделни професии, показват още данните на специализираните компании. За част от секторите от няколко години се знае, че изпитват силен недостиг на кадри и това са компаниите в сферата на ИТ и телекомуникациите. Според изследването на "Еймс хюман кепитал" за последните две години заплатите в софтуерните фирми са се увеличили с повече от 60 процента. За една година средното увеличение за инженерните специалисти е 13%, сочат данни на "Хюит". Сред топ секторите с най-сериозно увеличение на възнагражденията са фармацевтичните компании, банките и финансовите дружества и сферата на услугите.
Понеже в статията не става дума за конкретни числа, ще ви кажа, че заплата 4000-5000лв е нормална за мениджър с опит. Както и в цял свят най-остър недостиг има точно за тази професия. Оказва се, че организирането на околните не е нещо, което се отдава на кой да е...
В България в момента има огромна липса на квлифициран персонал. Просто всичко живо дето е научило нещо от висшето си бачка временно или постоянно назапад.
Обаче ас предвиждам една друга тенденция. Първо има дестки хиляди студенти, които отлагат завършването си за да бачкат на бригади. Когато тази мода мине и се усетят, че трябва да почват кариера, ще се появят отникъде много кадърни хора.
Освен това има и доста на които им остават няколко години като нас които ще видят, че в БГ има пари и ще се върнат да бачкат с опита и образованието от запад.
Обаче ас предвиждам една друга тенденция. Първо има дестки хиляди студенти, които отлагат завършването си за да бачкат на бригади. Когато тази мода мине и се усетят, че трябва да почват кариера, ще се появят отникъде много кадърни хора.
Освен това има и доста на които им остават няколко години като нас които ще видят, че в БГ има пари и ще се върнат да бачкат с опита и образованието от запад.
това е така ако допуснеш, че сегашните студенти ще станат висококвалифицирани, но дали ще бъде така... аз лично се съмнявам за повечето от тях... но това си е лично мнение и въпрос на интерпретации на думата "висококвалифициран". не за друго, но някак си не разбирам откъде студентите ще се учат като даже не влизат на лекции, а изпитите са по зазубрени конспекти. изобщо, масово хората учат, за да отхвърлят изпити, а не за да придобият определени знания
ами освен това я има и тенденцията, че фирмите иЗискват все повече и повече, а университетите не предлагат толкова много, неЗависимо За коя държава става дума. ИЗлиЗа, че един студент трябва първо да се блъска с ученето си, което тук е доста трудно, второ да бачка, освен това сам да се обучава на това, което иЗискват фирмите. Става много трудно За студентите, дори да имат желанието да го правят. И само някакви идиоти иЗдържат на това темпо. Първите две години и аЗ бях между идиотите, За което се радвам, Защото направих много, ама след това вече не мога да сварвам ~ това не си е работа . . . трябва или да се обраzоваш както те искат фирмите и да нямаш личен живот или личен живот, но не толкова квалифициран.
Марто, такава е системата в университетите. Тя не предраЗполага да се научава и раЗбира, а да се Заучава.
това е немски феномен, не световен... ако го има в световен мащаб, става дума за определени професионални пътеки (като адвокат например). за съжаление в големите корпорации и мениджмънта е такава професия... аз в момента експериментирам дали мениджмънт на малък екип може да се прави без да съсипваш личния си живот.
система, която изисква зазубряне е закърняла (в случая говорим само за точни науки, правото е невъзможно без заучаване на определни неща). съвременните образователни системи в много по-голяма степен включват нови медии, интерактивно обучение и игри.
отделно нещата за които говориш се губят като стане дума за FH или college. Просто изискванията към съвременното образование наистина са много високи, но не е вярно, че няма модели, които да ги покриват. Често казано малкото примери на американски университети, които познавам отблизо са примери за това. конкуренцията ги кара да излязат от черупките си.
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети Не можеш да добавяш файлове към форума Можеш да сваляш файлове към форума