Тази седмица изглежда съм на тема HR. Ще се опирам да ви дам поглед над това как протича процесът за набиране на персонал в Германия. По подобие на статията ми за интернет банкирането, ще говоря в ролята си на потребител и страничен наблюдател.
Преди малко се върнах от двудневен семинар на Accenture – може би най-голямата консултантска компания за IT и мениджмънт. Поканиха ме на него някак случайно. През последния месец имаше интернет състезание с логически и математически задачи. От всичките 400-500 участници, решиха да поканят 20 и да ни покажат как работи Accenture. Казвам, че са ме избрали случайно, защото реших само 2 задачи и после изгубих интерес. Те ни казаха, че е било с томбола, но след като си поговорих с останалите първия ден, ми направи впечатление, че всички отговаряме на определен профил – занимаваме се с информатика, но и със странични неща като икономика, инженерни или социални науки. Също така повечето бяха с разнородни етнически корени и краища на света. Как протече срещата прочетете тук.
Преди да тръгна за семинара си поставих три цели – да разбера как протича recruitment процеса при тях (набиране на кадри), да разбера с какво се занимава компанията и къде има офиси и накрая, но не на последно място – да събера контакти както с HR отдела им, така и с останалите гости.
Това, което ми направи най-голямо впечатление беше организацията. Сигурен съм, че до края на статията повечето ще си кажат, че такива семинари не са възможни в България, защото са скъпи, но не е съвсем така. Това, което най-много привлича кандидатите е доброто отношение между хората, стройната организация, бързите решения при неочаквани ситуации и най-вече – вникване в начина на работа на една фирма. За да се покажат тези неща, не се изисква голям бюджет, да добър екип. Точно това целяха най-вече да ни покажат през тези два дни – че техния най-голям ресурс са кадрите и ако ние станем част от тях, че ще вложат мило драго да ни помогнат и развият.
Компанията Accenture се занимава основно с консултантска дейност. Тя се разделя на такава за мениджмънт и IT. Към втората има и отдел за разработка на софтуерни решения, които да пасват точно на конкретния проблем на клиента. Третата сфера на дейност е outsourcing-а. Компанията има 180000 служители в 110 офиса в 56 държави. Голяма част от разработките и тестването се изнасят на изток. Основен проблем в такива случаи е комуникацията и пренасянето на знания. В различните страни, презумпциите на разработчиците са различни и потенциално може да има големи разлики в прочита на един технически документ. Показаха ни, че със стройна организация, точни протоколи, множество координатори и редовни срещи проблемите се свеждат до минимум.
Нещо, което постоянно повтаряха по време на срещите е колко им е гот в компанията. Срещахме се с разни хора на различни позиции и всички това разправяха. Подразбира се, че ще го казват, но цялата атмосфера и по време на семинара, и по време на разходката из сградата, беше заредена страшно позитивно. Не мога да ви предам всичко, което видях и чух, но ще ви дам три примера: Всеки може да работи от вкъщи определен брой дни от седмицата. Също така може да няма определено бюро – системата е така направена, че където и да седнеш и се логнеш, получаваш твоите данни, пощата си и твоя си стационарен номер. Втория пример е, че няма пречки при майчинството. Една жена от мениджмънта ни разказа как при двете си бременности е отсъствала съответно 8 месеца и 3 години и след като се е върнала, и двата пъти е започнала от същата позиция и в рамките на няколко седмици е навлязла отново в работата. Третия е, че всеки си има карериен консултат, както и ментор в началото. Те ги напътстват в каква посока да се развиват, какви обучения да вземат и въобще какво да работят.
Успях да направя контакти с няколко човека от HR екипът им. Поговорихме си какви са ми плановете за следващите години и как могат да паснат в тяхната среда. Събрах доста информация за начина им на работа, бонусите, отговорностите и процеса. Също така се срещнах с някои кандидати за работа там и те ми разказаха по-подробно какво се търси и как протичат интервютата. След тези два дни смятам, че решенията ми за бъдещето станаха още по-сложни, защото видях, че имам много повече опции, отколкото си мислех.
Какво се случи през тези два дни, прочетете тук.
Колкото повече знае човек и колкото по-надалеч вижда толкова по-сложно става. Поздравления за това, че са те избрали.
Досега това, което прочетох звучи много добре – продължавам. 🙂
Благодаря. Наистина станаха много дълги статиите, но нямаше как. Затова и ги разделих по теми. Дори съм изпуснал много детайли, които ми направиха много добро впечатление, но щеше да стане цял роман.