Crowdsourcing – е метод за събиране или обработка на информация, при който се използват малките усилия на голям брой хора, за да се реши някоя сериозна задача.
И преди съм говорил за отворените данни и сега имам нужда от вашата помощ в тази насока. Във връзка с Lipsva.com искам да изкарам всички решени случаи на безследно изчезнали в таблица. Целта на това е да се създаде отворена база данни с минали случаи, информация за хората, колко време е отнело, къде и как е решен случая.
За целта съм създал таблица в Google Docs, която всеки може да променя. На първата страница има кратки инструкции. На втората има списък с датите от началото на 2009-та до сега. Третата страница е за самите данни и има няколко колони:
Цялата тази информация може да се намери в бюлетина, в прес-съобщенията на МВР и в различни новинарски сайтове. Архивът на бюлетина е от 2009-та. Затова и от тогава са датите във втората страница. Тъй като трябва да се прегледат едно по едно, в тази страница трябва да се отбелязва коя дата е вече прегледана. Може да впишете и името си, за да ви включа в списъка на благодарностите после. Прес съобщенията са по-отдавна – 2006-та. Едно улеснение е, че може да се търсят отделни ключови думи и по тях да се намират съобщенията за решени случаи. Примерно „издирван“, „изчезнал“, „открит“, „неизвестност“ и т.н.
Ще съм ви много благодарен, ако отделите няколко минути, за да въведете един или два решени случая. Има учудващо много такива предвид славата на МВР в тази област. Само за последните седмици откриха няколко безследно изчезнали, сред които и детето страдащо от аутизъм изчезнало в събота. По подобен начин въведох повечето от сегашните 110 на сайта за безследно изчезнали. Събраните данни от таблицата горе ще бъдат показани пак на картата и ще могат да се филтрират и анализират.
Прегледах няколко бюлетина и прессъобщенията до началото на годината, но само с търсене на думи – така наистина не отнема повече от няколко минути.
Идеята за сайта е много добра и полезна според мен, евала ти за доброволните усилия, дано да се включат повече хора 🙂
@teo – супер. Един приятел предложи да изтегли всички съобщения направо в таблицата и май така ще го направим.
Целтра ми е да направя няколко dataset-а с отворени данни. Това горе е единия. Другия ще е адресите и описанията на полицейските управления. За другите ще пиша после. Като ги наложим един върху друг може да излязат интересни неща. Целта ми е вместо да карам фирми и институции да публикуват такива данни, да ги дърпам като създавам търсене и очакване.
Супер звучи, да се теглят директно съобщенията.
За търсенето съм убедена, че ще се създаде достатъчно. Дано наистина да последва нещо след него 🙂
@teo – сигурно ще ги направя тия неща след 15-ти обаче.