Преди около 10 дни пуснах една добавка към проекта Lipsva – Lipsva@4sq. Това е интеграция между базата данни за безследно изчезнали и услугата за споделяне на местоположение Foursquare, за която писах преди. Сред предимствата на този нов тип социални мрежи е това, че лесно може да откривате къде се намират приятелите ви, различни заведения има около местоположението, съвети какво да си поръчате там, специални оферти и доста други благинки. В основата си, Foursquare е игра, но си мисля, че Lipsva@4sq е пример за mashup, който добавя нова неочаквана стойност на такива мрежи. Във Facebook имаме доста такива примери и те са точно това, което правят тези мрежи толкова успешни.
Добавката, която направих, е нещо просто, но има потенциал да помага в определени случаи на изчезване. Ето как работи:
- Добавя се случай на изчезнал в базата данни на Lipsva
- След като се потвърди чрез статии в медиите или съобщение на полицията, се пуска специален скрипт, който търси в мрежата на Foursquare за заведения, офиси и обекти, които са в регионът на изчезване
- Ако има информация за контакт на даденото заведение – Twitter или Facebook, изпраща се съобщение до тях с плаката и снимката на изчезналия, както и с молба да я покажат на колегите си и да залепят плаката на улицата, на която последно е забелязан човека
- Търси се в базата данни на хора позволили достъп на Lipsva@4sq дали някой се е чекирал в някое от тези заведения в денят на изчезване
- На тези, които са предоставили контакт – мейл, twitter или Facebook, се изпраща съобщение с подробните данни на изчезналия подобно на това, което изпращаме на заведенията
Идеята е, че точно такива хора има най-голяма вероятност да са видели нещо, без да осъзнават, че е важно. С помощта на мрежи като Foursquare и Vivo, може да се изпратят много по-фокусирани съобщения с молба за помощ, отколкото масовите обяви във вестници и телевизии, например. Това в никакъв случай не може да замести последните, но според мен има по-голям шанс за успех.
Поради спецификата на Foursquare, не може да се търси в историята с посещения на всички използващи мрежата в България. Те трябва сами да дадат достъп. За сега има само 26 такива позволения, като повечето са от София. Надявам се, че скоро ще станат повече. Съобщения се изпращат единствено и само, ако човекът се е чекирал близко като време и място до изчезването. За защита на личните данни, информацията за чекирането се криптира, не се споделя с никой и се обработва напълно автоматично. Всъщност, поради видът достъп, който Foursquare позволява, никой друг освен сайта Lipsva, не може да има достъп до въпросните данни. Искрено се надявам, че скоро и Vivo – българската алтернатива на Foursquare, ще предостави такава възможност за достъп. Тя се развива доста бързо и си мисля, че с тях ще имаме по-голям успех.
В страницата на всеки изчезнал може да видите статистика за откритата информация. Точно под снимките и линковете вече има раздел със статистика. Първо се показва колко хора са видели профила в Lipsva, след това колко заведения са открити в близост и накрая – колко души са се чекирали в околността. Когато натиснете статистиката за обектите се показва списък – първо 20-те най-близки и след това останалите. По разбираеми причини не се показват имената на откритите чекирали се, а само бройката.
Този пример е от профила на изчезналия преди почти два месеца Методи
Нямам идея дали всичко това ще помогне на издирването на хора, но би могло да покаже две неща. Първо, че този тип социални мрежи могат да се използват по неочаквани за създателите си начини. Второ, че заведения, офиси и случайни хора на място биха могли да помогнат в издирване без да имат някаква връзка с роднините на изчезналия.
Ако използвате Foursquare и желаете да помогнете на инициативата, може да дадете достъп на Lipsva@4sq на тази страница. Може по всяко време да махнете разрешението от настройките на профила си във 4sq.
Ето тук може да видите как Код:Криминално използва Lipsva като инструмент за визуализация на случаите на изчезване. Тук има мое интервю в Нова Добруджанска Трибуна за проекта, а тук ще видите отворени данни за решените случаи на безследно изчезнали. Естествено, информацията за самите хора е анонимна, като се пази само общо описание, мястото и времето на изчезване и откриване.
8 коментара