С линка под статията се отваря
интерактивната версия.
Знаете, че си падам по отворените данни (open data). Случайно в Twitter попаднах на зов за помощ с превод в един проект. Целта му е да визуализира данни публикувани от Евростат за потреблението, производството и типа електрическа енергия в рамките на Европа. Всъщност от там попаднах на Open Knowledge Foundation, с които имам намерение да се занимавам в близко време.
Данните лесно могат да се намерят в сайта на Евростат, но всеки ще признае, че са трудни за разбиране и осмисляне. Интерактивната графика, която OKFn са създали помага много в тази сфера. На хоризонтална ос са разпределени държавите като балони, а големината на балона отразява размера на населението или производството. Така стандартната графика с две оси се превръща в нещо – поне според мен – много по-разбираемо. На снимката долу може да видите енергийната зависимост по държави. Забелязва се, че ние сме малко над 50%:
С линка под статията се отваря
интерактивната версия.
Графиките имат обаче и трета ос – време. В горния ъгъл се вижда годината като наличните данни са между 1997 и 2008-ма година. Когато излязат тези от ’09 и ’10, могат да бъдат добавени много лесно. Когато сменяте годината или скролвате с бутона на мишката, графиката се променя. Минавайки с мишката върху балон виждате движението във времето на въпросния индекс. Може да отваряте и данните за отделни държави като натиснете върху балона им. Ето как изглежда България през 2008-ма:
С линка под статията се отваря
интерактивната версия.
Забелязва се спада на производството на атомна енергия през 2007-ма, когато спряхме реакторите. В същото време, има покачване на внесената енергия и тази произведена от въглища, но вариацията не е по-голяма от други години. Забелязва се също така, че след възход на възобновяемите източници на енергия, след 2006-та има рязък спад в повечето сектори – биомаса, слънчева и водна. Само при ветрената има покачване, но общата мощност тогава е била пренебрежителна. Не знаех, че имаме и геотермални източници. Интересно е какви ще са данните за последните 2 години.
Инструментът е преведен на 16 езика и се очакват още. Моят принос беше с превода на заглавията, но забелязах, че са ги омешали нещо. Ще им пиша да ги оправят. Някой друг преведе страницата с описанието и линковете, което ще намерите тук. Призовавам ви да си поиграете си с тази визуализация – понякога се учудваме колко интереси изводи излизат при едно добро представяне на сухи данни.
Още един интересен ресурс за енергетиката в ЕС: http://www.energy.eu
И един още по-обширен източник на визуализации на данни: http://www.gapminder.org/
Да, това е наистина прекрасен инструмент. Писах за него преди време. Разработен е от сина на професора по статистика и в последствие е купен от Google. Сега може да се използва с данни от Google Docs таблици. Мисля, че Дневник го използваха напоследък за статистика за заетостта и заплатите.
Оправи заглавието 😉
@Almanah – опа. fixed.
Полезно инфо. Благодаря