През януари ви помолих да попълните анкета как отоплявате дома си и как усещате температурата, която поддържате. Всъщност анкетата започна още през декември, когато забелязах от разговори с познати, че чужденците в Германия поддържаме доста по-висока температура вкъщи от немците. Всички изследвания по темата питат единствено дали анкетираните „успяват да затоплят адекватно“ домовете си, но не и каква е представата за „адекватно“.
Няма спор, че сградите в България са масово без саниране, с лоша дограма, а за отопление се използват скъпи методи като ток и парно. Тезата ми беше обаче, че при едни и същи условия, ние бихме изхарчили повече пари за отопление от друго народи, защото ще поддържаме по-висока температура. Този аспект не е отразен в изследванията на Евростат, вероятно защото са го отчели като незначителен.
Анкетата завърши в началото на март и на няколко пъти обещах, че ще пусна данните. По редица причини това така и не стана, за което се извинявам. Копирал съм отговорите (без мейлите, разбира се) и формулите на анализа ми на тази таблица. Може да я свалите свободно от менюто горе на таблицата.
Попълнена е от 186 души, но не можем да кажем, че е представителна, защото извадката е малка и нямах метод да осигуря случаен подбор на попълнилите я. Отговорите, за жалост, не са особено красноречиви. Средната температура, която е посочена е 21.1 градуса. 10% определят дома си по-скоро студен и посочват средна температура от 18 градуса. Твърде студено държат само 1.6% с температура малко над 16. Температурата при посочилите „по-скоро топло“ и „комфортно“ е 20-22 градуса.
По интересна е статистиката за тези, които спестяват от отопление. 73% от онези, които държат хладно или твърде студено казват, че определено пестят от топлина, т.е. отопляват част от жилището или недостатъчно останалото. Това е разбираемо. Странни са обаче другите отговори. 66% от тези, които държат по-скоро топло казват, че се е случвало да спестяват или определено го правят. 7% казват, че температурата у тях е комфортна, но определено пестят от парно, което само по себе си е противоречие. Също така 18% казват, че у тях е хладно или твърде студено, но, че не пестят от енергия.
Тези несъответствия се дължат най-вероятно на зле изготвени въпроси в анкетата. Възможно е обаче да има и разминаваме между възприятието на хората що се отнася до топлината у дома породена от негативно отношение към един въпрос (пестите ли от енергия?) и позитивно към друг (добре ли се чувствате у дома?). Ако последното е вярно, мисля, че би изкривило в известна степен изследванията разчитащи изцяло на лично възприятие. Затова този аспект би трябвало да се изследва по-добре и да се включат контролни въпроси в анкетите, с които да се проверяват другите отговори или нормализират данните спрямо факторът „негативизъм“.
Други интересни резултати са, че близо 60% от анкетираните се отопляват на ток, а едва 10% на газ. Пример, за това как извадката ми не е представителна, е това, че само 8% са посочили, че се отопляват на въглища или дърва. Интересно е, че 52% имат автоматична система за регулиране на температурата.
Несъответствията се дължат и на друго – възможно е да не пестиш от енергия за отопляване, но у вас да е студено по независещи пряко причини – неотопляващи се съседи/вход, лоша изолация на цялата сграда, външни стени/високи тавани, стара отоплителна система, неадекватни за жилището отоплителни уреди.
Така например у нас е комфортно топло без огромни разходи за парно и ток, защото: имаме модерна сградна инсталация, която преминава през общите части и всеки е с индивидуален топломер на входа на жилището; няма крадящи парно или тотално неотопляващи се апартаменти, имаме модерна и качествена абонатна станция без загуби. Сградата е относително нова, тухлена и изцяло населена, освен това апартамента ни е предимно вътрешен.
Това са все фактори, които не си спомням ти да беше отчел в анкетата си, които също се отнасят с голяма тежест към отговорите, които ти се струват нелогични при анализа.
Имам неизмерени наблюдения, че при „пестене от отопление“ има тенденция сметката да се вдига. При спиране и пускане на (електрическо) отопление с цел „пестене“, радиаторите обикновено работят постоянно докато са включени, защото не успяват да достигнат комфортна температура и да започнат да изключват. Постоянно включени радиатори със смислено настроен термостат (т.е. не пуснати на макс до достигане на температури на сауна) парадоксално намаляват сметката, защото след затопляне на жилището е достатъчно само да поддържат температурата и не работят постоянно. Това би могло да обясни ситуацията „топло е, но пестя от парно“ 🙂
@Ирина Иванова – Затова започнах параграфа с „… се дължат най-вероятно на зле изготвени въпроси в анкетата“. Затова най-вероятно си права. От друга страна, отговорът на „непестящите“ беше „Не, гледам да поддържам комфортна температура „. Фактически анкетата не отчита онези, които колкото и да надуват парното, не могат да достигнат добра температура.
@lanzz – Това зависи и много от начина на живот (колко се използва жилището, колко живеят там, колко често си вкъщи), изолацията и съседите. Прекалено много променливи са, които не успях да предвидя или включа в анкетата.
За мен това не са зле изготвени въпроси, а просто липсващи, които принципно трудно се вместват в кратка анкета.
@Ирина Иванова – така си е. Анкетата ми нарочно си е такава – нямам ресурси за цяло изследване, а ми беше интересно какво ще излезе и дали ще има достатъчно значима разлика, че да покаже нещо в посоката на твърдението ми. По принцип всички изследвания не зачитат регионални различния смятайки, че се изчистват при достатъчно голям мащаб.