В началото на август попаднах на паркирала неправилно кола, която си просеше да влезе в регистъра Гражданите. Това, че шофьорът ме подгони да изтрия снимката, само ме убеди още повече да пусна сигнал.
10-тина дни по-късно подписах електронно сведение и екипът на Гражданите го подаде в Пътна полиция Благоевград. Било е прието, но нямаме още обратна връзка. Доколкото разбрах, Пътна полиция в повечето области не давала информация как се движат сигналите. За този тук ще научим дали е имало ефект най-вероятно само, ако шофьорът обжалва. През октомври ще се опитам да разбера повече.
Междувременно се разбра с голяма степен на сигурност кой е собственикът на колата. Според съдебен акт от преди няколко години това Венцислав Шалявски-Шаляфо. Медиите го описват като известен лихвар в града. Интересното е, че от две седмици въпросното дело от благоевградския съд вече не се намира в Google. Целият им сайт за справки изглежда е паднал. Няма го и в търсачката за актове на съдебната система. Отдавам го на проблем в сървърите на съда.
Разбира се, информацията от това дело може да е стара и колата да е вече с нов собственик. Според коментиращите във Facebook обаче все още е негова. Работа на Пътна полиция е да установи това и да наложи санкция.
Залитане в социалните мрежи
В дните след поста ми направиха обаче неприятно впечатление многото жлъчни коментари. „Мафиот“, „бабаит“, „бой и страх по улиците“. Повечето бяха преди да има въобще догатки кой е собственикът. Несъмнено колата беше в нарушение и поведението на шофьорът беше най-малкото укорително. Наистина се опита да ме спре и се държеше заплашително.
В същото време обаче нито ме е нападал физически, нито ме е заплашвал пряко със саморазправа. Реакцията му беше първосигнална, просташка и по-скоро от страх от шефа му, както сам даде да се разбере. Толкова можеше момчето.
Дали обаче реакциите в социалните мрежи щяха да са същите, ако колата не беше Мерцедес, а стар Опел? Ако нарушителят не беше татуирано момче, а мъж на средна възраст с не особено добри маниери? Навярно пак щяхме да коментираме „селяни“, „българска му работа“, „ей затова избягаха нормалните“. Надали обаче щеше поста ми да бъде споделен 1300 пъти и да получи още толкова like-а. Нямаше и сигналът до Гражданите да бъде видян 80 хиляди пъти за 2-3 седмици.
Но колата не беше Опел. Беше Мерцедес и то от моделите, които прилягат на „ония“. А не трябва да има значение, нали? Има нарушение, значи се налага глоба независимо дали е пенсионер или шеф на банка. Би трябвало поне. Много в мрежата ме уверяваха, че местната Пътна полиция няма да направи нищо, а и дори да се опита, ще се проточат едни жалби и пак – нищо.
Нека да видим. Моята част съм си я свършил. Топката сега е в техния двор.
Обадих се на Пътна полиция в Благоевград. Дадоха ми входящ номер на сигнала. Преписката била изпратена в София, защото там била регистрирана колата. Те трябвало да установят кой я притежава (ясно) и кой я е шофирал тогава (?). Би следвало от тях да съм получил отговор. За отношението на чиновниците по линията писах тук.