Реших да пусна нова анкета за възприятията към религията. Навярно сте видели в медиите съобщения за едно такова изследване наскоро. Избрах малко по-различни въпроси и искам да илюстрирам нещо конкретно. Затова ще съм ви благодарен, ако попълните анкетата според личните ви представи и възприятия. За някои определени въпроси биха били странни, но обещавам, че има добра причина да са такива. Анкетата може да отворите и на този линк.
Още статии по темата
14 коментара
Вашият коментар
Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.
Бояне, не си дал възможен отговор НЯМАМ РЕЛИГИЯ на първия въпрос. В БГ има над 270 000 човека, които нямат религия както показа Националното преброяване през 2011.
Отговора „Не се самоопределям религиозно“ не покрива тези хора по ясен начин защото може да означава и „НЕ ЗНАМ“ или „НЕ МОГА ДА СЕ САМООПРЕДЕЛЯ“ или „НЕ ИСКАМ ДА СЕ САМООПРЕДЕЛЯ“
Интересно ми е какви фактори ще се обособят от събраните резултати и с каква Алфа на Кронбах. Ще публикуваш ли резултатите някъде?
Атеизмът също е религия.
Религията се използва като политически инструмент само от една религиозна общност
Попълних анкетата по-скоро пожелателно с големи резерви към емисарите на Господ по високите етажи у нас. Намирам ги за грубо меркантилни и неморални кариеристи, зависими от все още действащи кръгоне на служби и бизнеси, свързани с бившата ДС. Хора, по-скоро отблъскващи простите миряни и ласкаещи единствено силните на деня. Има свещеници, които действително се грижат за душата и вярата на стадото си. За тях гласувах с увереност, че някога църквата ще стане упование на вярата, защото лутащият се човек търси ценностите, които не е намерил във възпитанието, в образованието и в ежедневните несправедливости и може да намери в доверието към един добър водач, който да му дава простите стъпки на добрия човек в принципни ситуации на дилема.
Две бързи езикови бележки:
(не от дребнавост, харесвам текстовете – и позициите – ви, но нехайството към езика е заразно, грешките се мултиплицират и отиде коньо у ряката.)
На български няма дума „рамадан“. При нас е влязло от турски и е РамаЗан, няма причина през английски/немски да налагаме арабската дума, когато си е внесена у нас преди векове чрез посредничеството на турския. В исляма Рамазан не е празник от типа на Великден, празниците са Байрям (Курбан Байрям и Шекер Байрям), а Рамазан е съпоставим с Великите пости.
Ужасно дразнеща е настъпателността на предлога „на“, който вече се използва за всичко и много често не на място. Анкетата може да се отвори ОТ някой линк (отвори От тази препратка) или с известен компромис В даден линк (отвори В тази препратка). 🙂
Религията само разделя хората . Това е пагубно за всички и трябва да се изградят светски държави без религия. От религията печелят само определени хора . Други се възползват от религиите за лични цели.
Православните не са църква, а министерството на лицемерие. Нямат нищо общо с християнство.
„Атеизмът също е религия.“
Питай някой второкласник да дефинира „Атеизъм“ и после помисли добре какво означава това и пак ще си поговорим.
Без коментар
А резултатите?
Данните ще бъдат публикувани тази седмица.
„Православните не са църква,а министерство..“ Може би да кажем НПО с идеална цел. Не говорим за неразбориите в БПЦ. Аз ходя на православна църква и съм православно кръстен,но ако кажа,че съм истински християнин ще излъжа,ако кажа,че съм член на министерство пак ще излъжа,ако кажа,че всички попове са политици и маскари пак ще излъжа,ако кажа,че не съм православен пак ще излъжа. Според мен всеки ,който е кръстен,знае какво е литургия ,ходи понякога на литургия,стреми се към нравственост и се чувства независим от църквата за начина си на живот и мнения(това го има само в православието) е православен