Покрай протестите, ВНС, Росенец и Гешев спомняте ли си за „подпорната стена“ на плажа Алепу, която се оказа хотел? Е, имаме си такава и в София.
В спортния комплекс Диана се изгражда частна автомивка и кафене. Разрешението е издадено от район Изгрев и цялата документация е скрита, за да си спестят жалбите. Води се като преместваем обект, а леенето на бетон оправдават с „възстановяване на подпорни стени и основи“. Не сме виждали строеж там – подпорни стени били.
Жалбите се въртят почти година между институциите и всички координирано протакват и се опитват максимално да не се вдига шум. А шум има и ще има много за живеещите наоколо години наред. За районния кмет д-р Делян Георгиев всичко си е било в реда на нещата и дори жителите трябвало да се радват, въпреки че нищо не е публично, нямало е възможност за обжалване, а строежът е незаконен по много параграфи. Кралев пък го оправдава пък с това, че много скъпо им излизало да си мият колите на министерството и затова си строели автомивка. Сами – не било на фирма.
Преди година обаче директорът на Национална спорна база Пламен Манолов набързо обявил таен конкурс за наем за въпросния обект за … 520 лв. на месец при условие, че си я построят сами. Конкурсът е незаконен. Договор няма или поне не е публичен. Интересното е, че фирмата спечелила конкурса до скоро е била собственост и под управлението на Орлин Маринов от небезизвестния ВАИ Холдинг. Новата собственичка изглежда също свързана с холдинга.
Освен, че липсва всякаква документация по конкурса, задължителната страница с Профил на купувача на НСБ ЕАД не работи от неизвестно колко време. От поне три години не публикуват и информация за обществените си поръчки и липсва всякакви данни как са сключили договор със строителя на този обект и за каква сума. Всичко това по закон следва да бъде публично, но се крие усилено.
Освен всички други неуредици около изграждането на обекта, по които институциите се опитват да бавят жалби и информация, самото съществуване и отдаване под наем на този обект на територията на НСК Диана противоречи на Закона за физическото възпитание и спорта. Тъй като комплексът Диана е обект от национално значение, нищо на негова територия не може да се строи или отдава под наем, ако не е отговаря за целите на комплекса, а именно – „трайно задоволяване на общонационални потребности в областта на физическото възпитание и спорта“. Няма член в закона, който да позволява на министър Кралев да позволи частна фирма да си плати за изграждането на автомивка и да отдаде под наем значителна земя в обект от национално значение на символична цена. И все пак го прави и всички по веригата мълчат.
Далеч не е първата или дори от големите схеми на министър Кралев. Нищо учудващо или ново. Няма да е дори най-скандалното нещо, което е направил този месец. Далеч не е единствената или от големите схеми, в които институциите работят като добре смазана машина, за да се покрие нещо незаконно и да се доведе до състояние, в които гражданите са пред свършен факт. Просто е пореден пример. Както другата уж подпорна стена в Алепу.
Действай по личен вкус и опит. Ако ти харесва сегашния гл. прокурор, прати му жалба за тази стена. Ако не ти харесва, намери специалисти по „хепънинг и пърформанс“. Събери 100 човека от квартала да стърчат 2 месеца и да викат „Долу незаконната стена!“. Ако смяташ, че това е само губене на време, изчакай до Нова година. Ще се отворят нови възможности.
Сигнали са пуснати. Пренебрегват се. Протест ще има скоро обаче.
Има едно подобно явление, не знам как се казва. В квартал Изток завършиха по почти еднакво време 6 нови блока. Имаше случайни протести в една градинка, а после започна строеж в друга. От 2-те страни на пресечката на улиците Райко Алексиев и Атанас Далчев, между Далчев и бившата фабрика за обувки Ромика и още една сграда. 7-етажния на Алексиев No 13 и хотелите срещу него в парцела на княгиня Евдокия имат добро разположение. Но на новия блок по диагонал на пресечката прозорците са само на 1 метър по въздуха от балконите на стария блок. Заоблените горни етажи на 2-та нови блока до Ромика също са много близо до прозорците на старите блокове. Питам се: Как ще живее някой в тях през следващите 50 години? А вече минаха 10.