Малък пример как липсата на контрол вреди на градската среда

Тук проследявам описание на класически проблем с озеленяването в София в две части.


4-ти ноември 2024

Понякога дяволът е в детайлите и на вид дребни неща разкриват системни проблеми. Ето още нещо такова.

Преди време забелязах, че на няколко новостроящи се обекти и други вече пуснати в експлоатация в район Изгрев задължителното озеленяване е бутафорно, а скоро след пускането дори бутафорното се бетонира. Подадох няколко сигнала до районното кметство. Отговорите варираха от „като го построят ще видим“ до „вече е построено и не може да направим нищо“. Имаше санкция за конкретен случай, но не и за „определени“ строителни фирми.

Такъв обект, където озеленяването е вече паркоместа, а където го има не отговаря на изискванията, е една от скорошните сгради на Артекс. При сигнала районния кмет д-р Георгиев първо е искал плана за озеленяване и навярно разбирайки, че трябва все пак да вземе мерки, излезе с извинението, че са минали две години гаранционен срок и каквото било – било. Всъщност, този гаранционен срок е за купувачите. Общината в негово лице има задължение до 5 години след пускане е експлоатация да проверява дали озеленяването е в същите параметри.

При бетонирането на няколко зелени алеи се видя, че на останалите има едва 10 см. пръст, а дърветата са във вкопани кашпи. Така Артекс декларират степен на озеленяване на бъдеща корона на дърветата, които никога няма да пораснат най-малкото, защото нямат изисканите по наредба почва и отстояние. Отделно почвата на други места е около 15 см. както стана ясно при течащото сега изравяне с цел бетониране на зелена площ (снимките). Изискванията са за много повече.

Следва строителят да възстанови зеленината, но няма кой да ги накара. Както писах преди, проблемът е масов и не е защото някой му харесва да е зелено, макар и това да е фактор за градската среда. Изискванията са за предотвратяване на наводнения, ерозия на почвата, намаляване на шума и замърсяване на въздуха.

Идентичен проблем вече се вижда в новата ию сграда, строителството на която си подсигуриха с машинации от екипа на Фандъкова. Рекламират я като изключително зелена с много дърветата по терасите и в двора. В последния обаче се лее бетон на нивото на улицата, няма планове за издигнат двор, което значи, че задължителните 1.2 метра почва за дърветата няма да ги има и тук.

София е опасана от сгради с бутафорно и направо комично озеленяване. Именно районните кметове имат задължение да го санкционират, а специалисти в администрациите им – да не пускат акт 16 на първо време. Аналогично, районните кметове подписват заповедите за сеч на дървета в районите им и някой от администрацията им следва да присъства, за да гарантира, че се сече само позволенито, а от това има протоколи. Длъжни са да публикуват и всички тези документи на страниците им, но даже по ЗДОИ е трудно да се получат, понякога защото ги няма.

Конкретната градинка може би попада в категорията „това ли е баш най-големия проблем“. Но поведението, допускането и отказът от отговорност довела до нея е системен проблем с ефекти умножени в цяла София. Та ако се чудите защо има дървета под стрехи, градинки се бетонират, пръчки забодени в педя земя или подвижна кашпа се водят за озеленяване, а наводненията и въздухът се влошават, това е една от основните причини.


18-ти ноември 2024

Когато виждате реклами на бъдещи „елитни“ строителни обекти окъпани в зеленина, сетете се за това.

Преди точно две седмици писах за нещо приемано за тривиално и до болка познато – бетониране на зелена площ. Проблемът е случая е, че става дума за част от задължителното озеленяване на сграда, където както при много други, и без това се виждат проблеми с просто око.

Та развитието е следното – август тази година е имало на мястото дърво, което е участвало в оценката за озеленяване, за да може да мине въобще акт 16. Септември вече няма дърво и храсти отзад. В края на ноември изгребват пръста, която се оказва само 10 см. със закопани малки кашпи колкото да не паднат дърветата, бетонират пространството и слагат плочи за паркинг. Отдолу няма пръст, а направо бетон, но често тази комбинация с малко пръст в дупките се използва като „озеленяване“, когато си имаш човек в районната община да ти се подпише.

След подаден сигнал, районната община първо иска плана за озеленяване, но после се извинява, че били минали две години от строежа и не били длъжни да проверяват. Всъщност, говорят за гаранцията на озеленяването за собствениците, а задължението за районния кмет по ЗУТ е 5 години. Въпреки първоначалния бърз отказ, последвалите въпроси включително тук остават без отговор.

Ефект обаче има, макар не желаният. Изглежда по неведоми пътища строителите са разбрали, че има риск от проверка и освен, че точно ден след отговора на районния кмет са боцнали едно допълнително дърво отзад на сградата, но са покрили паркинг плочите с три сантиметра пръст и трева, за да не се вижда какво са сътворили отдолу. Като мине проверката ще може спокойно да си паркират коли и там, тъй като проверките явно са бутафорни като озеленяването и никой не следи дълбочината на почвения слой.

Отново – това е капка наглост в блатото, но е показателно как отделни чиновници в местната власт мижат за проблемите. През подобно мижене често минават огромни строежи, злоупотреби и дори корупция. Проблемът е структурен и на прозрачност и далеч не е само в Изгрев или София.

28-ти ноември 2024

След като седмица след статията ми нямаше реакция от районната община, повторно пуснах сигнал на 26-ти ноември. Изглежда е имало проверка на следващия ден и в края на миналата седмица получих два отговора – един в call.sofia и друг в ССЕВ, където дори преди 18-ти бях оспорил мнението им, че не им е работа.

И в двата отговора пише, че е направена проверка. В този по ССЕВ пише, че по документи са установили, че озеленяването отговаряло на изискванията и дори било по-голямо, а на място изглеждало също така както е установено при акт 16. В същото време не става ясно дали са проверили същността на сигнала, че голяма част от озеленяването е бутафорно, както стана ясно при премахването на едно от дърветата и изкопаването на 10-те см. почва. Прието е така и навярно същите служители не искат да се разбере, че всичко е минало само по документи и с уговорки.

Във вторият сигнал обаче, подписан 15 мин. по-късно, пише че всъщност са установили нарушение за конкретно това бетониране и щели да направят предписание да бъде възстановено. Какво следва да се възстанови, кога ще има предписание, кой ще проверява – не е ясно, но съдейки по първото писмо имам съмнения, че ще приемат „на пръв поглед“ 3-те сантиметра почва за озеленяване.

Отново посочвам, че този казус е дребен, но показателен. Занимавам се с него единствено, защото искам да създам макар и единичен казус, в който районната община да си свърши задълженията и да има ефект. При няколко такива казуса някой току се замислил дали може да заобиколи проверките. Може би – не. Идентични проблеми има при почти завършена кула на 4-ти километър, където районната община категорично отказа да направи проверка, когато беше все още възможно да се види дълбочината на почвения слой и бутафорното озеленяване. Същото се вижда и при нова огромна сграда минала „по ония начин“ с разрешителните при администрацията на Фандъкова и която сега така се строи, че е не оставят място за задължителните над 1.2 м. почвен слой – бетонът на гаражите е на нивото на улицата, а в проекта няма стени по периметъра за издигната градина.

2 коментара

  1. В Изгрев (Дианабад) има и една сграда на Петьо Блъсков (така е известна) до 49 детска градина. Там също правиха бутафорно озеленяване колкото да се вземе акт16 и сега прилича на нива между двата входа. Иначе отсекоха дърветата, че да я построят, няма проблем.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.