![](https://yurukov.net/blog/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
В следващите дни ще срещнете едно число често из медиите – 48754. Толкова раждания е имало в България през 2024-та г. поне според сайта clinica.bg. С това число има много проблеми, но се цитира редовно по това време в последните години заради острата липса на други данни – също толкова грешни или изцяло подправени, но подходящи за генериране на сензация.
Писал съм много по темата в последните 15 години и накрая ще сложа изчерпателен списък с текстовете ми разглеждащи различни аспекти на данните за раждаемостта, както и хронологията на проблемите със съобщаването им. Тук ще се опитам сравнително кратко да обясня защо горното число е грешно, от къде е взето и защо спрях отдавна да следя данните, които въпросния сайт съобщава.
Още на 3-ти януари предупредих в социалките, че това число ще излезе около тази дата. Дадох за пример разминаването миналата година с няколко хиляди деца на тогавашното число изнесено от clinica.bg и данните на НСИ. Проблемът на данните им е първо източникът, второ времето на справката и трето какво всъщност показва и какви твърдения правят с него.
Първо, те твърдят, че се базира на данните на НЗОК за заплатени раждания в страната. Таблицата, която показват, дава разбивка за брой секцио, недоносени, усложнения и прочие. Тази справка не е от НЗОК, а по-специално от регистъра за ражданията. Това е един злополучен регистър, за който ще четете доста в списъка със статии долу, но за сега трябва да знаете, че болниците следва да подават данни за всяко раждане и детайлите по него отделно от клиничните пътеки. Знам, че са взели данните от там, защото през 2018-та получих идентична разбивка по болници и публикувах статистика от нея. Колкото и да беше интересна, заради описаните по-долу проблеми с качеството на данните спрях да я следя, защото се обезсмисля.
![](https://yurukov.net/blog/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Макар болниците да имат задължение до три дни да публикуват данни за ражданията, много малко го правят. Някои въвеждат със забавяне от 3 до 6 месеца, някои не въвеждат правилно. Контрол и санкции до сега не е известно да е упражняван. Това значи, че данните за някои раждания през 2024-та може да се въведат чак април или май. Това установих след няколко години автоматично следене и анализ на публичната част от регистъра. След анализа ми и предупрежденията, че се използва само за фалшиви новини, въпросната публична част беше спряна. Частта за болниците и задължението им обаче остана. Няма индикации за промяна в липсата на контрол над качеството, което ги прави също толкова ненадеждни сега, колкото бяха преди десет години. Това важи и за разбивката по усложнения и начин на израждане.
Друго сведение, че не са използвали данните на НЗОК за плащания, а регистъра за ражданията е разминаването им с данните на НЦОЗА. Критика към техните данни имам премного и отново ще я намерите в списъка долу. Те също публикуват данни за раждаемостта и използват плащанията на НЗОК по пътеки за източник, но гледат не ражданията, а брой родени. Числото се разминава, но с около 2000 на година – толкова са многоплодните раждания. Дори така не може да се обясни разликата в числата им – за 2023-та НЦОЗА съобщава с доклад на 1-ви февруари, че е имало 49795 живородени, а clinica на 14-ти февруари – за 49610 раждания. Разлика от 185 деца. За 2024-та НЦОЗА казва на 4-ти февруари, че са 49556 живородените, а clinica – на 11-ти февруари, че ражданията са 48754. Разлика от 802. Впрочем, според НСИ за 2023-та ражданията са били 57478 или 7868 повече, т.е. грешка от 13.7%.
Тук идваме към втория проблем – кога са взели данните. Твърдят, че източникът им е един и същ – НЗОК, но справките им са с около 10 дни разлика. Разминаването не би трябвало да има значение, тъй като 2024-та е привършила отдавна, но видимо значение има. Реалният източник е различен и през времето изникват нови записи. Интересно тук е също как въобще са взели данните от регистъра на ражданията. Както споменах, публичната част е спряна, а справките по болници никога не е била част от нея. През 2018-та получих справката от човек работещ в министерството със служебен достъп. После същата справка ми беше отказана по ЗДОИ, но точно тогава нямах време и нерви да ги съдя. Обсъжданият сайт е свързан с бивши служители на министерството, които обаче отдавна не са част от системата. Изниква въпросът дали все още нямат случайно служебен достъп до ресурси, до които не би трябвало да имат. Ако пък са искали справката по ЗДОИ, защо те я получават, а на други се отказва.
Третият проблем е какво твърдят и какво намекват в текста си. Изрично посочват, че числата не включват раждания непокрити от НЗОК „с страната или извън нея“, навярно в отговор на критиката, че изкарват крайно занижени данни спрямо тези на НСИ. С това обаче намекват, че в официалните данни се включват родените в чужбина българчета. Това категорично не е вярно. Първо, методологията на НСИ показва, че те броят по подадени от съобщения за раждане, също както всички актове за гражданско състояние. Такива се издават само на родени на територията на страната. На родените в чужбина се вади ЕГН директно в ГРАО с молба и чуждестранен акт за раждане голяма част от тях се регистрират месеци и години след раждането по различни причини.
![](https://yurukov.net/blog/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
По случайност получих справка за родените в чужбина и получили българско ЕГН именно на 11-ти февруари, когато излезе и статията на clinica.bg. Ще пусна отделна статия с подробна информация за последните 35 години, но накратко – за българчетата родени в чужбина, на които родителите им са извадили български паспорт скоро след раждане през 2024-та (т.е. подали молба до края на януари 2025-та) са 8029. Тези родени през 2023-та вече са 15031, защото родителите им са имало повече време да се приберат и извадят паспорт. През последните години общия брой се върти около 20 хиляди деца родени зад граница. Така сметката видимо не излиза, а методологията и отговорите на НСИ оборват намеците на clinica.bg.
Обяснението не се получи кратко, а не съм засегнал доста аспекти от темата. Стигнахте до тук, така че може да ви е интересно да прочетете и за тях. Вярвам, че търпеливо ще изчакате и окончателните данни на НСИ през април, когато отново ще си говорим по темата. Пускам списък със статиите ми до тук, но вместо заглавията им слагам отговор на какъв въпрос отговарят. Не са в някакъв определен ред:
- Има ли наистина скок в раждаемостта след пандемията?
- Какво казват данните за ражданията по болници през 2018-та?
- Отговор на твърденията на Костадинов, че се крият данните за ражданията след като регистърът спря
- Регистърът на ражданията спря да работи през 2018-та – как тръгна отново и какво научих?
- Как журналистите използваха регистъра за фалшиви новини?
- Първи анализ на регистъра през 2016-та и как не се изражда през почивните дни
- Какви бяха проблемите със свалянето на данни от регистъра?
- Колко българчета са водени в чужбина между 1990 и 2019?
- Карта на българчетата родени в чужбина между 2005 и 2015
- Дилемата на журналистите за нов източник на бързо число за ражданията след спиране на регистъра
- Анализ за проблемите на регистъра на ражданията и сравнение с падналия Търговски регистър
- Още примери за фалшиви новини покрай ражданията
- Подробен анализ на забавеното въвеждане на данни в регистъра на ражданията и защо е ненадежден за анализи
- Колко са непълнолетните родилки всъщност?
- На каква възраст раждат жените и вярно ли е, че раждат по-малко от майките си? от 2015
- На каква възраст раждат жените у нас? – обновена от 2021-ва
- Знаем ли колко са абортите в България и какво ни казват единствените налични числа?
- Другият проблемен регистър на НЗОК – този на бившия фонд за лечение на деца и как показа колко зле се справя касата
- Защо не може да се разчита на справките на НЦОЗА?
- Справка за мъртвородените в Сливен след нашумял случай там и последвалите спекулации
- Белег за сериозно намаление на абортите дори взимайки предвид всички други фактори
- Как беше затрит раковия регистър и до какво доведе това?
- Защо трябва се съмняване в сензационни данни и изследвания?
- Защо твърденията за рекордно ниска раждаемост са изопачени и често неверни?
- Защо сравнението на смъртността по държави и спрямо предишни години е грешно?
- Различни аспекти от динамиката на раждаемостта от 1968-ма до 2015-та
- Защо е измислица, че в чужбина работят повече българи, отколкото в страната и как повярвахме на това?
Впрочем, НЦОЗА пуснаха годишния си доклад за ражданията през 2024-та на 3-ти февруари сутринта. Тогава обаче се оказа, че са пуснали копие на данните за 2023-та. На следващия ден пуснаха обновен документ с тези за 2024-та. Имам и двата.