В края на миналата година писах накратко в социалките, че новият портал на кадастъра е публичен и на пръв поглед има доста полезна употреба – да се следи за незаконно дострояване. В действителност, с тази нова версия се случи нещо, за което натискахме и чакахме от много години – отворени данни за имотите в България.
Информацията, която търсихме са точните очертания на области, общини, землища и отделни парцели. Тази информация има много приложения отвъд работата с недвижими имоти. Преди 11 години, например, бях свалил парче по парче голяма част от тези данни и бях ги обобщил в опростена версия на картата на общините и селищата в България. Пуснах ги свободно с цел визуализации на данни и сам ги използвах в графиките си за данните за сеч, избори и редица други. Аналогично, за картата ми с документите за градоустройството в София през последните четири години съм свалил близо 25% от всички парцели в столицата. Подобно е положението и с 3D картата за застрояването. Данните влизаха в употреба в поне 10 от проектите и визуализациите ми до сега.
Затова с радост открих, че в новият портал на кадастъра има секция отворени данни, където може да се свали архивирана цялата спомената информация – отделни парцели, сгради и самостоятелни обекти в SHP формат. Вече свалих данните за община София и няма да се налага да товаря сървърите на НАГ и кадастъра всеки път като излезе нов документ. Данните съдържат много метаданни като площ, брой етажи, точен адрес, собственост, район, начин на употреба и документ определят последното. Дори само информацията за адресите е безценна, тъй като до сега нямаше такава публична база данни в България. Има дори адресите на самостоятелни обекти – гаражи, апартаменти и други части от сгради, включително къде се намират точно и колко е (законната) им площ.
Това обаче далеч не е всичко. Публикувана е информация за собствеността на тези имоти – дали цялостно или частично, физическо, юридическо лице, община или държава и с какви документи и кога е установена тази собственост. Има дори ЕИК и имена на фирмите, а когато е частно лице, името е маскирано, а ЕГН-то е криптирано, така че да не се разбере, но да е пак уникално и да може да се съпостави с други записи. Това е безценна база данни с публична вече информация, която без да преувеличавам ще отвори нова страница в разследванията на злоупотреби на части и публични лица.
Данните в този си вид са генерирани на 14-ти декември. Надявам се да имат възможност да ги обновяват редовно, особено собствеността. Все още липсва известна информация – за 6 общини липсват данни, включително община Варна. От тях, както и сред други общини липсва информация за около 380 селища или 7.2%. Изпратих и друга обратна връзка към създателите на портала и разбирам, че се работи по попълването на цялата информация. Две основни точки бяха двуезична документация и номенклатури, както и начин да се сваля всичко наведнъж.
Дори към този момент обаче е нещо внушително. Бих го сравнил само с публикуването на отворени данни от търговския регистър с тази разлика, че са много по-ясни, подредени и готови за употреба. Показах данните на няколко познати експерти работещи с GIS системи и събиращи информация от подобни регистри от цял свят. Един особено ми пише през няколко месеца да пита дали поне очертанията на парцелите в градовете имаме. Всички бяха удивени от качеството и пълнотата на информацията и метаданните, включително в сравнение с аналогични източници в Германия, Великобритания и щатите.
Успях да сваля всички данни автоматично и вече ги преглеждам подробно. Особено тази за собствеността. Все още нямам идея какво от тези данни и как ще го покажа, но определено има доста какво да се направи с нея. Знам обаче, че ще използвам парцелите във визуализацията си за данните за сечта, които отворих наскоро. Особено за стартиращи бизнеси това ще е много полезно отвъд чистите GIS системи, недвижими имоти и планиране. Ако имате идеи как бихте използвали данните или вече сте направили нещо с тях, споделете го в коментарите.
Допълнение 6-ти януари 2024
BIRD.bg направиха доста бързо търсачка са всички тези данни на scan.bird.bg/kais. Вече освен данни за фирмите от търговския регистър, обществени поръчки, европроекти и други, ще се намират и имотите, които те притежават. Информацията е много, но вече хора откриха и споделиха в Bluesky и Mastodon проблеми с някои записи. Както писах горе, липсват и данни за някои населени места и общини. С времето dataset-а само ще се подобрява и ще виждаме още негови приложения.
• Интеграция с papagal.bg за визуализиране на имотите на разглежданата фирма.
• Опция за въвеждане на ЕГН и визуализиране на имотите му (предполагам лесно ще се намери хаш алгоритъма).
• Таблица за лесно филтриране и сортиране по идентификатор за да се видят топ собствениците по региони примерно.
За търсачката очаквам да стане сравнително бързо из мрежата, както се случи и с данните от Търговския регистър. Затова и сайтове като papagal има десетки вече. Интересно ще е да се разбере повече за документите за доказване на собственост и датите, както и как се променя през времето.
– Имоти, които често са сменяли собствеността си обикновенно са или спекулативни или проблемни, би било полезно, ако може да се види един имот кога и колко пъти е бил препродаван;
– Предполагам, заради GDPR, човек няма как да търси по име или ЕГН, кой какво притежава, но е възможно вместо визуализация с имоти, да се изкарва сумарната данъчна оценка на собственостите на политици и други обществени личности. Това може би лесно може да се крос-чеква с годишните им данъчни декларации;
– Относно незаконното строителство – това, че човек си е построил къща в имота и я е въвел в експлоатация, но не я е отразил в кадастъра, не прави строежа незаконен, същото е при обединяване/разделяне на апартаменти. Кадастъра те задължава да отразиш промени като собственост или нов обект, само когато ти е необходима скица, за да направиш сделка, т.е. тук по-скоро може би трябва да има един филтър/слой/категория „Обекти ненанесени в кадастъра“ или нещо в този стил.
1. Може би съпоставка с реалния размер на имотите от сателитни снимки. До колкото разбирам, в регистъра до момента са представени сградите спрямо разрешителните за строеж, а не спрямо реално построената сграда?
2. Има една публикувана статия от Албърта, Канада, в която се използват данни за сградите (възраст, размер, вид), включително и данни за употребата на ток и други услуги, за анализ на екологичния отпечатък на отделни градове (https://doi.org/10.1016/j.ecolind.2023.111203). До колко знам такъв анализ не е бил правен за български град или село, но би било интересно. Определено са необходими други бази от данни, не само сградите, най-вече за ток и транспорт.
Само да вметна, че по егн можеш да видиш всички нотариални актове за дадено физическо лице чрез имотния регистър. 1 лв струва
При мен не излизат резултати за сгради в QDIS. Коя версия на софтуера ползваш?
Беше ми любопитно да проверя за една сграда в квартала, за която знам, че половината апартаменти (три етажа от шест) са изкупени от една и съща фирма, дали действително така излиза в кадастъра. Впрочем, успешно излизат идентификатори и резултати за самостоятелните обекти, но за сгради не.
Попита за приложения – Тези отворени данни биха били полезни да се идентифицират сгради с висока концентрация на спекулативна дейност. Полезна информация за хора търсещи да закупят първият си дом и да се пазят от тези сгради. Пазара позволява спекулации и след време се изчиства.
Друг е въпросът, че тези спекулации са често захранени от евтини кредити или мръсни пари. В момента сме в период на много евтини кредити и много мръсни пари, така че спекулациите може и да не се изчистят следващите 10-20 години.