Форумът
       
 
Начало Регни се Потребители Q&A
Подробно търсене    
 
   
   
 
Влез
   
   
   
 


Unbefristete EU-Arbeitsgenehmigung за студенти след 5 години


Форумът Природа, екология и здраве Енергоспестяващи Лампи
  
Потребители писали по темата: Makedonski, erdtek, Юзбаши, GrandMaster Flash
      Часовете са в GMT + 1 Hour  
Създайте нова тема  Напишете отговор

Енергоспестяващи Лампи
Автор Съобщение  
 
20 Jan 2007 22:29 Цитирайте
erdtek
Мнения: 188



Вижте профила на потребителя  SKYPE Адрес
Изпратете лично съобщение

Отварям темата, защото мисля, че е добре да знаем като купуваме лампи какви да си купим. Може да дискутираме за различните видове лапми, кои то тях са полезни, кои не и защо.

Ще се опитам да кажа най-важните неща, които знам за лампите. Има няколко вида лампи:

1) обикновенна електрическа лампа (eng. incandescent light bulb, ger. Glühlampe)


Трайност: 1,000 часа
Цена: ~1 евро

При нея около 90% процента от енергията си отива във отделяне на топлина и ако е топло там където се използва се налага да се охлажда. Другите 5-10% се използват за произвеждането на светлина.


2) флуоресцентна лампа (eng. fluorescent lamp, ger. Leuchtstofflampen or Energiesparlampe)


Трайност: 10,000 часа (3-10 години)
Цена: ~9 евро
В сравнение с обикновенните лапми, флуоресцентните 20% по-малко ток. Имат различни форми и различни цветове. 25% от енергията използват за произвеждането на светлина. 11 ватова флуоресцентна лапма съответва на 60 ватова обикновенна, 15 на 75, 20 на 100.

Недостатъци спрямо обикновенните лампи:
а) по-скъпи са, но казват, че след 500 часа започват да се отплащат Smile
б) като се вклюват им трябват им 1-2 минути докато засветят с пълна светлина.
в) някои от тях са малко по-големи от обикновенните.
г) повечето от тях не могат да се нагласят колко силно да светят (ger. dimmen)

3) High-intensity discharge lamp (HID lamp) - предимно се използва, където има нужда от много светлина на големи площи, например на улиците.

4) Light-emitting diode lamp (LED) -
за един ват използват повече произвейдат повече светлина отколкото обикновенните, могат да бъдат малки, имат дълъг живот (100,000 часа), могат да имат различни цветове, светят предимно в една посока (т.е. светлината не се разпространява толкожа много както при обикновенните и флуоросцентните лампи). Използват се например при светофари, фенерчета, това са тези малките лампички на телевизора, на компютъра и т.н.

-------------------------
От тези видове лампи, мисля, че от най-голямо значение за нас са обикновенните и флуоресцентните. Затова и тях ще коментирам

Ето тази сметка накратко обяснява, защо флуоресцентните лапми са насметка:



естествено тези 8000 часа са за една единствена лампа. Това г/д като си правя сметката ако тази лампа работи 4 часа на ден означава, че е работела 2000 дни, което прави 5-6 години. Значи тези пари могат да се спестят от една лампа работеща 4 часа на ден за 5-6 години. Което сега като студенти не е нещо кой знае кво, но когато сме във къща с 10 или повече лампи тези пари се спестяват за по-малкото от половин година. С една дума заслужават си, 20% по-малко се плаща в сравнение с обикновенните.

-------------------------
Бях решил, че някога ще си взема флуоресцентни лампи за стаята и днес най-накрая си взех Smile. Гледах кои са добри и се спрях на OSRAM. В интернет видях за OSRAM Longlife от немски тестове на Stiftungs Warentest (1) (2). Отидох в Кауфхоф, понеже бързах и попитах на кой етаж са Leuchtstofflampen, но жената ми каза, че там не продавали такива. После се запътих към Сатурн, там питах за Energiesparlampе, и ми казаха, че са след входа вляво на стената. Май че флуоресцентните лапми са по известни като Energiesparlampе. И там имаше доста обикновенни за по 1,2 евро и имаше и OSRAM Superstar. Други енергоспестяващи нямаше и затова реших да си взема от тях. Взех две, едната е 24 вата (т.е. 120 вата за обикновенна) за 9 евро, а другата е 16 вата (т.е. 75 обикновенна) за 8 евро. Сложих ги без проблем в стаята и светят нормално Smile. Вярно е, че като се включват малко бавно загряват, но най-много до 1 минута и съм доволен от светлината. После като видях в интернет забелязах, че модела OSRAM Longlife издържа 5,000 часа повече. В сатурна го нямаше, но може на някои други места да го има.

Купих си лампите не затова да спестявам пари (което си е полезно), но заради глобалното затопляне и заради това, че всеки един от нас е добре да направи нещо по въпроса. Доколкото разбрах осветление в къщата е само 2% от енргията, която се използва в един дом. Най-много се използва за отопление (76%) и топлата вода е към 12%. Това е немска статистика, за нас не знам колко важи, но горе долу може да ни ориентира.

Мисля, че подмяната на лампите е едно от най-лесните неща, които можем да направим за борбата срещу глобалното затопляне. Най-малкото предимство е, че се плаща по-малко за ток.

Използвани линкове:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lamp_%28electrical_component%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Incandescent_light_bulb
http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_fluorescent_lamp
http://de.wikipedia.org/wiki/Energiesparlampe
http://www.vis.bayern.de/technik/fachinformationen/produktgruppen/computer_elektrowaren/lampen/energiesparlampen.htm
http://de.wikipedia.org/wiki/Energieeinsparung
 
21 Jan 2007 12:42 Цитирайте
Юзбаши
Мнения: 352



Вижте профила на потребителя  
Изпратете лично съобщение

Ужасни са тези енергоспестяващи лампи. Светлината им е призрачно-бяла, все едно си в болница. Преди имахме такава във вегето. Всеки път като пуснех лампата се чувствах като на местопрестъплението. :) Сега сме с нормална ламба, много по-комфортно е.




If you a baller, nigga I'm a hall of famer
Lion tamer, with two fo'-fifth flamers
Understand, that yo' life's in danger
Didn't your momma, tell you not to talk to strangers
 
21 Jan 2007 17:23 Цитирайте
Makedonski
Мнения: 410



Вижте профила на потребителя  
Изпратете лично съобщение

Юзбаши написа:
Ужасни са тези енергоспестяващи лампи. Светлината им е призрачно-бяла, все едно си в болница. Преди имахме такава във вегето. Всеки път като пуснех лампата се чувствах като на местопрестъплението. Smile Сега сме с нормална ламба, много по-комфортно е.

всеки сам намира границата между своето его и околните (вкл. и природата). както виждаме в някои патологични случаи няма място и за двете




http://mapto-on.blogspot.com/
 
21 Jan 2007 20:04 Цитирайте
GrandMaster Flash
Мнения: 79



Вижте профила на потребителя  
Изпратете лично съобщение

Юзбаши написа:
Ужасни са тези енергоспестяващи лампи. Светлината им е призрачно-бяла, все едно си в болница. Преди имахме такава във вегето. Всеки път като пуснех лампата се чувствах като на местопрестъплението. Smile Сега сме с нормална ламба, много по-комфортно е.


erdtek: ..."оресцентните 20% по-малко ток. Имат различни форми и различни цветове. 25% от енерг..."

Wink
 
21 Jan 2007 23:10 Цитирайте
erdtek
Мнения: 188



Вижте профила на потребителя  SKYPE Адрес
Изпратете лично съобщение

Юзбаши не знам защо ви е била такава лампата, може би сте купили някаква с кофти цвят или просто лапмата ви е била стара. Сега се продават с 4 вида бели цветове:

Warm white - цвета е като на обикновенните, малко по-жълт.
White (Bright White) - като на обикновенните, но по-бяло.
Cool white - още по-бяла
Daylight - леко синкаво бяла

Тези, които аз си взех за Warm white и тази която ми е основна в стаята свети по-добре от предишната обикновената.
 
01 Mar 2007 9:44 Цитирайте
Makedonski
Мнения: 410



Вижте профила на потребителя  
Изпратете лично съобщение

http://dnevnik.bg/show/?storyid=315238
 
04 Mar 2007 12:50 Цитирайте
Юзбаши
Мнения: 352



Вижте профила на потребителя  
Изпратете лично съобщение

krum написа:
...околната среда е по~важна от очите на отделния индивид...


Някой каза ли нещо за патологични случаи или ми се е счуло?




If you a baller, nigga I'm a hall of famer
Lion tamer, with two fo'-fifth flamers
Understand, that yo' life's in danger
Didn't your momma, tell you not to talk to strangers
 
04 Mar 2007 19:23 Цитирайте
Makedonski
Мнения: 410



Вижте профила на потребителя  
Изпратете лично съобщение

Юзбаши написа:
krum написа:
...околната среда е по~важна от очите на отделния индивид...


Някой каза ли нещо за патологични случаи или ми се е счуло?

Дааа, това на Крум е много тежка болест, но лечението и минава само през осъзнаване на проблема. Но и цитирания пич не е положил особени усилия да убеди инакомислещите. А и за какво му е, важното е теория на конспирацията да има.
Цитат:
Спектъра светлина на прехвалените крушки води до автохипнотично състояние и се губи голяма част от интелектуалния потенциал на човека в такава среда... Няма медицинска комисия ,която да не може да не бъде купена или пък разтурена при поведение ,неотговарящо на интересите на големите корпорации... Само хора неработили с години в среда с такова осветление са готови да се съгласят веднага... Що се отнася до Wal-Mart-се питам какво стана с тях в последно време -нещо никъде вече не ги искат

И все пак трябва да признаем на човека умението да развеселява.
      Нагоре  
Създайте нова тема  Напишете отговор

Форумът Природа, екология и здраве Енергоспестяващи Лампи
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Не можеш да добавяш файлове към форума
Можеш да сваляш файлове към форума
 


      Нагоре  

Страница 1 от 1
Идете на:  
Powered by phpBB ©  | Translation by: Boby Dimitrov
Avalanche style by What Is Real © 2004