Форумът
       
 
Начало Регни се Потребители Q&A
Подробно търсене    
 
   
   
 
Влез
   
   
   
 


Unbefristete EU-Arbeitsgenehmigung за студенти след 5 години


Форумът Философия и политика Рекордната инфлация
  
Потребители писали по темата: Makedonski, Юзбаши
      Часовете са в GMT + 1 Hour  
Създайте нова тема  Напишете отговор

Рекордната инфлация
Автор Съобщение  
 
02 Sep 2007 11:31 Цитирайте
Makedonski
Мнения: 410



Вижте профила на потребителя  
Изпратете лично съобщение

Може би в Дармщадт това не се чува, но в България през лятото се натрупа огромна инфлация.

Какво мислите, какви са причините, можеше ли правителството да направи нещо, за да спре това и какво би могло да бъде то? А може ли правителството да направи нещо сега? Какво?

Аз естествено имам някои мои отговори, но ми се иска да го обсъдим по-надълго и нашироко. Не го поставям като анкета, защото дори не мога да си представя докъде ще се прострат възможните отговори.




http://mapto-on.blogspot.com/
 
12 Sep 2007 10:56 Цитирайте
Юзбаши
Мнения: 352



Вижте профила на потребителя  
Изпратете лично съобщение

Ето това вече е интересна тема. Това вече е нещо съществено, а не само да плашиш гаргите с тия досиета :)

http://money.ibox.bg/news/id_1847917768

Според мене инфлацията беше неизбежна по две причини
— влизането в ЕС и произлизащите оттам изравнявания на акцизи и такси
— икономическият ни растеж е сравнително висок, а според икономическата теория той върви ръка за ръка с висока инфлация. Макар да трябва да призная, че 9-12 лева за кило кашкавал и 10-12 лева за кило месо са цени по немски стандарт, а това е малко стряскащо. Направо се дразня, че влизам във Фантастико и излизам с по-малко продукти, отколкото ако бях пазарувал в tegut.

Оттук пък и виждам как пазара е не само приготвен, ами и узрял за Aldi, Lidl и Plus, които от известно време точат зъби на нашия пазар.

Според един приятел пък, това е временно явление и до края на годината цените отново ще тръгнат надолу. Ще поживеем, ще видим.




If you a baller, nigga I'm a hall of famer
Lion tamer, with two fo'-fifth flamers
Understand, that yo' life's in danger
Didn't your momma, tell you not to talk to strangers
 
13 Sep 2007 19:03 Цитирайте
Makedonski
Мнения: 410



Вижте профила на потребителя  
Изпратете лично съобщение

Ето ти едно експертно мнение: http://ikonomika.org/?p=816

Юзбаши написа:
Според мене инфлацията беше неизбежна по две причини
— влизането в ЕС и произлизащите оттам изравнявания на акцизи и такси
— икономическият ни растеж е сравнително висок, а според икономическата теория той върви ръка за ръка с висока инфлация. Макар да трябва да призная, че 9-12 лева за кило кашкавал и 10-12 лева за кило месо са цени по немски стандарт, а това е малко стряскащо. Направо се дразня, че влизам във Фантастико и излизам с по-малко продукти, отколкото ако бях пазарувал в tegut.

Прав си. Така или иначе няма фактор, който да не влияе. Само че има един фактор, който пренебрегваш. Това е странната констатация, че уж България в голяма степен е земеделска страна, а зеленчуците (храните са значителен процент от потребителската кошница на българите), които идват от Гърция и Турция са много по-евтини от местното производство. За това може да има някакво обяснение свързано с икономическото развитие, но тогава е интересно защо и Македония се нарежда сред вносителите. На практика българският производител от години е в менгеме. Производството му е неефективно, а няма нито пари, нито компетенции да си го оправи (дори да го застрахова). Когато собствената продукция е в толкова окаяно състояние е нормално вътрешния пазар да реагира на външния неколкократно и в същото време да си има своите собствени немалки спекулативни вариации. Интересно е каква роля би могла да има държавата. Реално ролята и е почти символична. Дори държавният резерв има наложени ограничения от ЕС. Въпреки това с него супяват да се правят машинации, които само убиват независимото местно производство и помагат на избрани търговци да източват държавния бюджет, всичко това с абсурдно непазарни цени. Стоките за които говорим са нетрайни и затова по-трудно може да става дума за глобален пазар.

Съжалявам, че звучи така необосновано и хаотично, но темата е много обширна и аз самият не съм много навътре. Все пак ще ми е интересно да задълбаем по някой от въпросите.

Юзбаши написа:
Оттук пък и виждам как пазара е не само приготвен, ами и узрял за Aldi, Lidl и Plus, които от известно време точат зъби на нашия пазар.

Ми в България вече има кой да се бори за подобна ниша, само че това не са марките, които споменаваш. Plus от отдавна проучва пазара, но след проучване редовно излиза новината, че отлагат.
Тези, които са в моя квартал са Kaufland и CBA (в него не съм влизал, така че може и да не е discounter). За Kaufland интересното е, че е хипермаркет, но въпреки това си имат евтините и лошокачествени собствени стоки (в Германия не правих разлика, но киселото мляко на Kaufland е отвратително, а преди това си мислех, че производителите са стигнали дъното на качеството)

Юзбаши написа:
Според един приятел пък, това е временно явление и до края на годината цените отново ще тръгнат надолу. Ще поживеем, ще видим.

Тва и е готиното на икономиката, че всеки е прав - къде повече, къде по-малко. 100% някои цени ще паднат, но цените на плодовете и зеленчуците или зарзавата, които са определящи за българкия пазар няма как да паднат тогава.




http://mapto-on.blogspot.com/
      Нагоре  
Създайте нова тема  Напишете отговор

Форумът Философия и политика Рекордната инфлация
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Не можеш да добавяш файлове към форума
Можеш да сваляш файлове към форума
 


      Нагоре  

Страница 1 от 1
Идете на:  
Powered by phpBB ©  | Translation by: Boby Dimitrov
Avalanche style by What Is Real © 2004