Форумът
       
 
Начало Регни се Потребители Q&A
Подробно търсене    
 
   
   
 
Влез
   
   
   
 


Unbefristete EU-Arbeitsgenehmigung за студенти след 5 години


Форумът Философия и политика Синдромът “недемократична… демокрация”
  
Потребители писали по темата: angeligdb, yurukov, Makedonski
      Часовете са в GMT + 1 Hour  
Създайте нова тема  Напишете отговор

Синдромът “недемократична… демокрация”
Автор Съобщение  
 
16 Jan 2007 11:42 Цитирайте
angeligdb
Мнения: 11



Вижте профила на потребителя  
Изпратете лично съобщение

Или “демократична… недемократичност”, все същото е. Накратко казано, иска ми се да разсъждавам за т.н. “демократична култура” и за това доколко тя ни е присъща. Трябва да се вникне в същината на демократичното поведение, да се открият ония качества, без които нашата демокрация ще си остане още дълго време празно име и “великолепно пожелание”. Мнозина днес са разочаровани от нашата демокрация – и това съвсем не е случайно. Дали пък не се е оказало, че демократично мислещият и демократично действащият човек у нас е същинска рядкост?

Изясняването на тези неща е от особена важност за нашите десни и демократични партии, които така или иначе са… “флагмана” на българската демокрация. Защото през тези години, в които така мъчително у нас се изграждаше някаква демократична култура и съответния й “манталитет”, ние – да признаем честно – бяхме свидетели на толкова много съвсем недемократични образци както на мислене и съзнание, така и на поведение и действие. И то тъкмо в средите на десните демократични партии, сред нашите десни лидери (защото спрямо левите съвсем основателно имаме доста дълбоки резерви доколко същински демократизъм там изобщо е възможен).


Продължението може да се прочете ето тук http://angeligdb.wordpress. com/page/5/ за да не се обременява с прекалено голям текст форума)




Моят блог е: http://angeligdb.wordpress.com/
 
16 Jan 2007 12:00 Цитирайте
yurukov
Мнения: 1370



Вижте профила на потребителя  SKYPE Адрес
Изпратете лично съобщение

За мен няма разлика между десните и левите политици. Всички са над 30 години, значи са родени и израстли в комунизма, т.е. малко или много са закърмени с него. Още повече, че много от тях са и над 40 и са били на важни постове още преди '89. За да си на вискок пост тогава е трябвало да зачиташ системата и да работиш за нея, нали. Всичките политици са от комунистическитя режим - независимо дали са десни или леви.

Не съм съгласен с пълното ти отричане на левицата - социалисти не означава комунисти, а либерали, което си е вид философия на управление.

Друг е въпроса, че хората не гласуват за левицата, защото искат социалната политика и правата на работниците да се подобри или за десницата, защото искат по-силна индустрия, например. Хората гласуват за личноста. Затова партивата на Борисов е толкова популярна, въпреки че едва ли някой знае кой е вътре. Или че все още има някой който гласува за ДСБ заради Костов, въпреки, че вътре са същите хора, които бяха линчувани през 2001. Или затова, че десницата все още не може да се обедини - няма силен лидер/лице.

Заклеймявай личностите, но не и цялата политическа ориентация. Въпреки че и това е относително - всеки политик може да бъде заклеймен за нещо. Според мен обаче трябва да се изчисти това поколение политици - поколението израстло в комунизма. Може би след 5-10 години ще имаме политици които мислят изкривено като западно-европейци, а не изкривено като комунисти.

С две думи каквото и да стане, каквито и да са - народа няма да е доволен. Немците и Хитлер да им дадеш сега - пак ще са доволни (е, стига да го замаскираш достатъчно добре, за да не се усети Израел). Номера е да се осъзнаем и да гласуваме в парламента не по партии, не по лидери, а по лични убеждения на кандидатите и по съвест.




 
16 Jan 2007 12:41 Цитирайте
Makedonski
Мнения: 410



Вижте профила на потребителя  
Изпратете лично съобщение

yurukov написа:
За мен няма разлика между десните и левите политици. Всички са над 30 години, значи са родени и израстли в комунизма, т.е. малко или много са закърмени с него. Още повече, че много от тях са и над 40 и са били на важни постове още преди '89. За да си на вискок пост тогава е трябвало да зачиташ системата и да работиш за нея, нали. Всичките политици са от комунистическитя режим - независимо дали са десни или леви.

Доста анархистично казано... напомня ми на оная приказка, дето царя наредил да избият всички баби и дядовци. Между другото г-н Грънчаров (автора на горния пост) също не е наш набор, но това не му пречи да пуска интересни постинги в блога си (някои от които и аз съм препубликувал тук.

EDIT: Мисля, че имаме партии (за една съм сигурен), които имат критерии непринадлежност към БКП или КДС. За Неделчо Беронов няма смисъл да ви повтарям.

yurukov написа:
Не съм съгласен с пълното ти отричане на левицата - социалисти не означава комунисти, а либерали, което си е вид философия на управление.

социализма е опорочен от коминтерна, който през втората половина на 20ти век (преди това и след това - мисля, че също) инвестира в Западноевропейските леви и естествено търси възвръщаемост. Това обяснява и защо левите е ЕК си затварят очите за издънките на БСП.

Либерал пък изобщо не е лява позиция по произход. Либерали са тези, които са за крайна либерализация на пазарите и държавата (нулева регулация) - така да се каже закона на джунглата и дивия капитализъм. Това ги прави диаметрално противоположни на социалистите и социалната политика. В България е малко по-различно. Тук либерали са тези, които са за либерализация, която минава през потулени обществени поръчки. Така да се каже те са либералисти, но това е някак си независимо от процеса на приватизация. Естествено след като си собственик на монопола, ще си с всички крайници за либерализма. Именно затова се получава и пародията: ДПС и НДСВ са либерали. А, че ги асоциираш с лявото е нормално, откакто има ДПС и НДСВ и двете явно или неявно работят по схемите на БСП
(всъщност тази моя представа за либерализма масово се опровергава в интернет, недоразумението идва от многото значения на думата, справка: http://en.wikipedia.org/wiki/Liberalism)

yurukov написа:
Друг е въпроса, че хората не гласуват за левицата, защото искат социалната политика и правата на работниците да се подобри или за десницата, защото искат по-силна индустрия, например. Хората гласуват за личноста. Затова партивата на Борисов е толкова популярна, въпреки че едва ли някой знае кой е вътре. Или че все още има някой който гласува за ДСБ заради Костов, въпреки, че вътре са същите хора, които бяха линчувани през 2001. Или затова, че десницата все още не може да се обедини - няма силен лидер/лице.

Абе Юруков, ти наистина нищо не си разбрал. Повечето привърженици на ДСБ са такива, защото тя е най-децентрализираната партия (централата няма абсолютно никаква власт над регионалните звена) и като такава зависи най-малко от конкретните имена. Не знам кой е бил линчуван, но ако визираш сменените министри, никой от тях не е в ДСБ, въпреки че повечето ги оправдаха. Ако имаш предвид, че правителството на Костов е било по-корумпирано от това на Симеон или Сергей, значи последните няколко хиляди мои поста са останали непрочетени. Един цитат от mediapool.bg:
Цитат:
Призивът към Станишев за смяната на Овчаров Атанасов подкрепи с припомнянето, че през 1999 г. тогавашният премиер Иван Костов, сега лидер на ДСБ, освободил няколко министри за съмнение за корупция, а не за уличаване, както е в случая "Валентин Димитров-Румен Овчаров".

Спомням си, че Гопето беше много възмутен: "Къв пък е тоя, че ще сменя министри"

yurukov написа:
Заклеймявай личностите, но не и цялата политическа ориентация. Въпреки че и това е относително - всеки политик може да бъде заклеймен за нещо. Според мен обаче трябва да се изчисти това поколение политици - поколението израстло в комунизма. Може би след 5-10 години ще имаме политици които мислят изкривено като западно-европейци, а не изкривено като комунисти.

Ти чакай 5-10 години. Аз през това време имам намерение да живея и да се боря за това, в което вярвам. Склонен съм да приема, че има позитивни леви герои. Голяма част от социалдемократите в България за мен са такива (потвърждение е факта, че са раздробени на много малки партии, нещо което аз пак съм склонен да припиша на КГБ агентурата). Но тогава как да си обявним, че подкрепиха Тренчев за евролистите и че роптаят, но остават в коалицията, все неща от този месец? Въпроса е риторичен.

yurukov написа:
С две думи каквото и да стане, каквито и да са - народа няма да е доволен. Немците и Хитлер да им дадеш сега - пак ще са доволни (е, стига да го замаскираш достатъчно добре, за да не се усети Израел). Номера е да се осъзнаем и да гласуваме в парламента не по партии, не по лидери, а по лични убеждения на кандидатите и по съвест.

е, все пак не немците подкрепят Атака, която в ЕП се коалира с румънския им еквивалент, които имат интереси към Добружда... няма такава пародия. Laughing




http://mapto-on.blogspot.com/
 
18 Jan 2007 5:05 Цитирайте
angeligdb
Мнения: 11



Вижте профила на потребителя  
Изпратете лично съобщение

Има разлика между дясно и ляво, ето с помощта на това може да се осъзнае тази разлика: http://angeligdb.wordpress.com/2007/01/15/%d0%92%d0%b8%d1%86%d1%8a%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%b5%d0%b7%d0%be%d0%bd%d0%b0-%d0%90%d1%82%d0%b0%d0%ba%d0%b0-%d0%b1%d0%b8%d0%bb%d0%b0%e2%80%a6-%e2%80%9c%d0%b4%d1%8f%d1%81%d0%bd%d0%b0%e2%80%9d/




Моят блог е: http://angeligdb.wordpress.com/
      Нагоре  
Създайте нова тема  Напишете отговор

Форумът Философия и политика Синдромът “недемократична… демокрация”
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Не можеш да добавяш файлове към форума
Можеш да сваляш файлове към форума
 


      Нагоре  

Страница 1 от 1
Идете на:  
Powered by phpBB ©  | Translation by: Boby Dimitrov
Avalanche style by What Is Real © 2004