Форумът
       
 
Начало Регни се Потребители Q&A
Подробно търсене    
 
   
   
 
Влез
   
   
   
 


Unbefristete EU-Arbeitsgenehmigung за студенти след 5 години


Форумът Учението Няколко въпроса - кандидатстване
  
Потребители писали по темата: yurukov, biofen, JohnnyK89, lera, Metala, SLS ... общо 12
      Часовете са в GMT + 1 Hour  
Създайте нова тема  Напишете отговор Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Няколко въпроса - кандидатстване
Автор Съобщение  
 
24 Apr 2008 22:01 Цитирайте
JohnnyK89
Мнения: 6



Вижте профила на потребителя  SKYPE Адрес
Изпратете лично съобщение

Здравейте, извинявам се ако има такъв пост, не намерих такъв. Имам въпроси относно кандидатстването в TUD, които по една или друга причина се оказаха доста сложни на съпорта на университета.
В момента завършвам средно, не знам немски, ще кандидатствам за английска програма компютърни науки, без подготвителен курс. Като гледам това е единствената ми опция за тази специалност извън UK в Европа на англйиски. Имам изкаран добър TOEFL.

1. Трябва ли да съм бил в университет за да ме приемат тук?
2. Какъв е този документ: university entrance examination/certificate (if required in your country) in the original language, and a certified copy?
3. Надявам се, че съм разбрал правилно, но този потготвителен курс нали не е задължителен в моя случай?
4. Задължителен ли е DSH изпита и кога се взима (на края на първата година ли?)
5. Кога и колко време тече курса по немски, който както разбрах влиза в програмата? Плаща ли се допълнително и колко?
6. Направи ми впечатление, че не е споменато нищо за препоръки и мотивационни писма в изискванията. Колко препоръки ми трябват?

Благодаря предварително! Smile
 
24 Apr 2008 23:45 Цитирайте
yurukov
Мнения: 1370



Вижте профила на потребителя  SKYPE Адрес
Изпратете лично съобщение

1. Не.
2. Искат да кажат, че ако в България има единен изпит за допускане в университетите, като SAT-овете в щатите например, трябва да им изпратиш удостоверение, че си го взел. В БГ нямаме, значи не ти трябва.
3. Ако под подготвителен курс се има в предвид Studienkolleg - не, не ти трябва. Той се взима от тези, чието образование не може да бъде приравнено към немското средно. В България май всички могат освен някой техникуми.
4. Зависи от специалността ти. Ако влезеш в английска специалност не ти трябва. Ако искаш обаче да се прехвърлиш в немска, почти задължително е. Трябва да се види конкретно изискванията за специалността.
5. Курсове има много, на различни нива и всички са безплатни. В началото на всеки семестър има тест, с който се определя за кое ниво си. Всъщност има безплатни курсове на всякакви езици - от английски и немски до корейски и японски.
6. По принцип не ти трябват препоръки, но сигурно ще помогнат ако нещата са на везна. Мотивационно писмо и CV трябва. Плюс е и ако изпратиш разни сертификати от извънкласни дейности и ако документите ти са оформени и подредени добре, а не просто напъхани в плика. Аз примерно си бях направил начална страница, на която пише кой съм и съдържание на писмото - какви документи има.




 
25 Apr 2008 16:28 Цитирайте
JohnnyK89
Мнения: 6



Вижте профила на потребителя  SKYPE Адрес
Изпратете лично съобщение

Мерси много!
Доколкото знам английските специалности са на английски само първата и част от втората година. Оттам нататък всичко е на немски. Да се надяваме, че за една година ще го науча Smile
 
25 Apr 2008 22:16 Цитирайте
Ivoch
Мнения: 10



Вижте профила на потребителя  
Изпратете лично съобщение

yurukov написа:
3. Ако под подготвителен курс се има в предвид Studienkolleg - не, не ти трябва. Той се взима от тези, чието образование не може да бъде приравнено към немското средно. В България май всички могат освен някой техникуми.


Kato naprimer moq tehnikum (po elektrotehnika v Ruse). Pone taka be6e 2001-va godina. Surprised


Ne znam dali moje6 da kara6 studienkolleg ako biha te prieli i bez nego, oba4e spored mene ne e 4ak tolkova lo6a ideqta da go izkara6 vypreki tova. Osven vsi4ko drugo priemniq izpit e MNOGO po-lesen ot DSH i edin pyt kato si v kollega ne ti trqbvat pove4e izpiti za unito (osven normalnite vytre6ni izpiti na kollega, koito oba4e sa ne6to kato na6ite klasni v srednite u4ili6ta - zna4i mnogo lesni). I izmejdu predmetite koito se u4at e nemski taka 4e 6te ima6 vyzmojnost da si go podobri6 o6te pove4e.

Taka 4e ako nqma6 byrza rabota da zavyr6e6 kolkoto se moje po-skoro, Studienkollega e dobyr.

A za nemskiq - az kato doidoh tuk v 2001-va, bqh u4il samo nqkolko meseca na4alen kurs po nemski v BG, oba4e prakti4eski NI6TO ne znaeh. I bratov4edka mi me be6e zapisala na edin dobyr kurs vyv frankfurt, daje za naprednali, i sled 1 mesec se opravqh idealno. Ako te interesuva, 6te ti dam pove4e danni za nego.



(az naistina trqbva da si instaliram edna kirilica po nqkoe vreme) Laughing
 
25 Apr 2008 23:22 Цитирайте
JohnnyK89
Мнения: 6



Вижте профила на потребителя  SKYPE Адрес
Изпратете лично съобщение

Цитат:
Ako te interesuva, 6te ti dam pove4e danni za nego.


Да, добре ще е да имам такава информация отрано. данке

Що се отнася до Studienkolleg и да искам няма да мога да го карам тази година, защото срокът за кандидатстване мина. А с тези матури едвам ще докарам до директно кандидатстване Smile Пък и аз тъй като съм си избрал комп технологии на английски и засега не съм решил да си сменям специалността с немска, няма да карам DSH и хич не ми пука за studienkolleg.

Обаче сега като се замисля, аз така или иначе от 2та година почвам на немски, каква е логиката да не искат DSH при положение, че ще карам 80% обучение на немски..
 
26 Apr 2008 16:59 Цитирайте
lera
Мнения: 10



Вижте профила на потребителя  
Изпратете лично съобщение

Здравейте!
Ако не ви затруднява, аз бих искала да получа малко повече информация за този Studienkolleg! Чух за него, но просто така... Какво точно представлява, всички УНИ-та ли го предлагат, какви са изискванията и сроковете, за да се запишеш?
А има ли и други курсове, в които освен на Hochdetsch се набляга и на терминология за определена специалност (z.B. Architektur, Innenarchitektur)?
Благодаря предварително!
 
29 Apr 2008 18:59 Цитирайте
JohnnyK89
Мнения: 6



Вижте профила на потребителя  SKYPE Адрес
Изпратете лично съобщение

Само още едно въпросче:
Какви са връзките на TUD с чуждестранни университети за магистратура? Има ли връзки в Англия по-специално? Изобщо че имам ли някакъв проблем да кандидатствам там, защото някъде чух, че ще ми е трудно, защото ида от една страна в друга и после заминавам за трета?
 
02 May 2008 1:04 Цитирайте
Ivoch
Мнения: 10



Вижте профила на потребителя  
Изпратете лично съобщение

lera написа:
Здравейте!
Ако не ви затруднява, аз бих искала да получа малко повече информация за този Studienkolleg! Чух за него, но просто така... Какво точно представлява, всички УНИ-та ли го предлагат, какви са изискванията и сроковете, за да се запишеш?
А има ли и други курсове, в които освен на Hochdetsch се набляга и на терминология за определена специалност (z.B. Architektur, Innenarchitektur)?
Благодаря предварително!


Ami Studienkollega e ne6to kato 13-ti klas v gimnaziq - u4i6 nemski i o6te nqkolko predmeta v zavisimost ot specialnostta za koqto se zapi6e6. Naprimer za vsi4ki tehni4eski specialnosti (mehanika, informatika, fizika i t.n.) se u4i osven nemski o6te fizika, himiq, matematika i informatika. Pone v Darmstadt e taka. Dokolkoto znam vsi4ki unita go predlagat, a za srokove 6te te izlyja, ama za zimniq semestyr mai ne ostava mnogo vreme - predpolagam 4e do 15-i mai e sroka ili moje bi do 15-i iuni, ama ne po-kysno. A za terminologiqta - predpolagam 4e ima specializirani kursove, ama to tova si e napravo "vgradeno" v Studienkollega Wink - vsi4ki predmeti tam se u4at na nemski vse pak.


JohnnyK89 написа:
Само още едно въпросче:
Какви са връзките на TUD с чуждестранни университети за магистратура? Има ли връзки в Англия по-специално? Изобщо че имам ли някакъв проблем да кандидатствам там, защото някъде чух, че ще ми е трудно, защото ида от една страна в друга и после заминавам за трета?


http://www.tu-darmstadt.de/international/outgoing/index.tud

Ne sym 4ul da ima problemi poradi tova 4e otiva6 v treta strana. O6te pove4e 4e sega sme v EU-to i to moje da se kaje 4e germaniq ne e i "vtora" strana daje.
 
25 May 2008 22:04 Цитирайте
Metala
Мнения: 105



Вижте профила на потребителя  SKYPE Адрес
Изпратете лично съобщение

JohnnyK89, пич, недей се занимава с глупости да идваш в Дармщадт. Не знам колко точно си побъркан, но има голяма вероятност да си твърде разочарован. Наясно ли си че ще ти се наложи да учиш математика до повръщане на чужд език с чужди термини и пр... да влачиш изпити с години и в същото време да мислиш за това да си изкарваш парите за живеене. Нека вметнем и царуващата асоциална атмосфера в региона, малкото свесни партита, скъпия алкохол и липсата на жени.
Може би в началото ще те кефи, но после ще осъзнаеш че си станал чужденец както в Германия, така и в България. Това е сценария който се случва в повечето случеи.
Все още ли си навит? Rolling Eyes
Ако да, ще е хубаво ако си луд още от БГ, защото тук нормалните не издържат.
Mr. Green

Математика можеш да учиш и в БГ. Помисли върху това.




Better to Reign in Hell, than to Serve in Heaven
// John Milton
 
26 May 2008 14:18 Цитирайте
yurukov
Мнения: 1370



Вижте профила на потребителя  SKYPE Адрес
Изпратете лично съобщение

Цитат:
Ако да, ще е хубаво ако си луд още от БГ, защото тук нормалните не издържат.
Mr. Green


На кво ти прилича Прав е.




 
26 May 2008 15:58 Цитирайте
biofen
Мнения: 15



Вижте профила на потребителя  SKYPE Адрес
Изпратете лично съобщение

така ли стоят и нещата с архитектурата? Crying or Very sad
 
26 May 2008 17:05 Цитирайте
JohnnyK89
Мнения: 6



Вижте профила на потребителя  SKYPE Адрес
Изпратете лично съобщение

...леле
Ами...Дармщадт ми е единствената опция за чужбина вече, много ми се искаше да излеза от бг. Едно обаче е сигурно - не искам какво да е, а да получа квалификация за софт инженерство. Макар и да ми беше ясно че е твърде възможно да ме спукат от математика, надявах се че ще науча нещо от програмиране.. Какво да направя че в Англия навсякъде ме приеха, ама ги отрязах че няма кинти, а в Германия само darmstadt е опцията. Аз си кандидатствам и в бг, ама накрая ще изляза с неква кирлива диплома и без нищо почти в главата, ако изобщо вляза с каквото искам...... А искам да науча немски та поне да съм с 2 чужди езика...
Това доколко съм ненормален не знам.
 
26 May 2008 18:01 Цитирайте
biofen
Мнения: 15



Вижте профила на потребителя  SKYPE Адрес
Изпратете лично съобщение

пич пробвай
тва не означава че трябва да се отказваш
като имаш желание пробвай няма да свърши света
 
26 May 2008 18:02 Цитирайте
biofen
Мнения: 15



Вижте профила на потребителя  SKYPE Адрес
Изпратете лично съобщение

пич пробвай
тва не означава че трябва да се отказваш
като имаш желание пробвай няма да свърши света
и мен ме е страх но докато не си опитал не означава че трябва да се отказваш.това показва колко си силен....но все пак всеки сам си прави живота
 
26 May 2008 18:19 Цитирайте
yurukov
Мнения: 1370



Вижте профила на потребителя  SKYPE Адрес
Изпратете лично съобщение

Не, вижте сега - винаги да излезеш е по-трудно. от финансова гледна точка ще излезе на вашите по-малко пари, защото тук непременно ще работите, а в БГ най-вероятно - не. Да останате обаче тук, трябва да луднете яко и да имате здрави нерви. Не един или двама се върнаха рано-рано. Даже един се беше върнал на втория ден в Германия. Освен това ако учите в Германия, пригответе се да завършите след 5-6 години. Независимо, че в специалността пише 3-4, тези, които се справят се броят на пръсти. Повечето ми познати са в 5-тата или 6-тата година и още не са завършили.

Иначе ще научите много, ще видите друга култура и ще ви се отворят много възможности за практики, обучения и опит. След завършването какво ще правите си е ваша работа, а и няма как да знаете от сега. Аз обаче ви препоръчвам това тук.




      Нагоре  
Създайте нова тема  Напишете отговор Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Форумът Учението Няколко въпроса - кандидатстване
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Не можеш да добавяш файлове към форума
Можеш да сваляш файлове към форума
 


      Нагоре  

Страница 1 от 4
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Идете на:  
Powered by phpBB ©  | Translation by: Boby Dimitrov
Avalanche style by What Is Real © 2004